Koroonaviiruse vaktsiin. Foto: Bigstockphoto

Hispaania meedias avaldatud info kohaselt oli jaanuari lõpuks riigi hooldekodudes surnud kokku 46 hiljuti Pfizer-BioNTechi vaktsiiniga poogitud vanurit, kes said vaktsiinidoosid kätte kuu alguses. Esmakordselt raporteeriti vaktsineerimisele järgnenud koroonaviiruse puhangut Andaluusia regioonis asuvas Nuestra Señora del Rosario hooldekodus, vahendab portaal LifeSiteNews.

Hispaania perekondade ja majutusküsimuste ministeerium oli sunnitud sekkuma 145 hoolealusega asutuse tegemistesse veebruaris vahetult enne seda, kui kohalik meedia informeeris avalikkust 28 hoolealuse ning 12 teenindava personali nakatumisest, mis leidsid aset pärast vaktsineerimist.

Chiclani linnas raporteeris veel üks hooldekodu 22 hoolealuse surmast ning 103 nakatumisest, mis leidsid aset pärast vaktsineerimiskampaania algust. Hispaanias juhtunu sobitub üle maailma tuvastatud mustrisse, kus on leidnud aset järgmised intsidendid vaktsineerimisele järgnenud surmadest ja COVID-19 nakatumistest:

  • 29 vanurit surid Norras vahetult pärast pookimist Pfizeri poolt välja töötatud vaktsiiniga;
  • Saksamaal aset leidnud 13 hoolealuse surm kokku 40 vanuriga vanadekodu hoolealusest kirjutati "traagilise kokkusattumuse" arvele;
  • Täiendavalt suri Saksamaal 10 haiglaravil viibinud patsienti vahetult pärast COVID-19 kaitsepookimist. Ka antud intsidendid registreeriti ametlikus statistikas "juhusliku kokkusattumusena";
  • Inglismaal, Basingstoke'is asuvas vanadekodus suri 22 vanurit 72-st vahetult pärast COVID-19 vaktsiini saamist;
  • USAs Syracuse'is asuvas vanadekodus oli 9. jaanuari seisuga surnud 24 vanurit vaatamata sellele, et vaktsineerimine leidis aset juba 22. detsembril;
  • Rootsis, Stockholmis asuvas vanadekodus registreeriti 28. jaanuaril 10 COVID-19 juhtu vaatamata sellele, et vaktsineerimise esimene doos süstiti vanuritesse 27. detsembril ning teine 19. jaanuaril;
  • Eriti kõnekad arengud on aset leidnud Gibraltaril. Suurbritannia domeeni kuuluvas enklaavis oli vahetult enne 10. jaanuari käivitatud vaktsineerimiskampaaniat COVID-19 surmasid kokku 16 terve 2020 märtsis alanud pandeemia vältel. 10 päeva pärast Pfizeri koroonavaktsiiniga vaktsineerimise algust tõusis näitaja 53-ni ning 7 päeva hiljem 70-ni. Reutersi uudisteagentuuri kohaselt deklareeris Gibraltari tervishoiu administratsioon, et kuue läbi vaadatud surmajuhtumi puhul ei tuvastatud mingisugust põhjuslikku seost vaktsineerimise ning isikute surmade vahel. Seda vaatamata asjaolule, et kõik kuus surnut andsid vahetult enne vaktsineerimist negatiivse ning vahetult peale vaktsineerimist positiivse koroonatesti proovi.
  • Montrealis andsid seitse patsienti positiivse koroonaproovi vaid 28 päeva pärast esimese doosi Pfizeri vaktsiini saamist. Antud intsident sundis Quebeci provintsi kohalikku omavalitsust viivitama Pfizeri vaktsineerimisprogrammi jätkamisega.

Arste, teadlasi ja juriste koondav Ühendkuningriigi meditsiinivabaduste liit avaldas hiljuti avaliku kirja Ühendkuningriigi COVID-19 vaktsiini arenduse ministrile Nadhim Zahawile, milles nõutakse kohest auditit Ühendkuningriigis vahetult pärast vaktsineerimise algust vallandunud surmade lainele. Liit viitab oma tekstis riigi ametlikele andmetele, millest nähtub, et hooldekodude asukate surmade arv Ühendkuningriigis kolmekordistus 8. ja 22. jaanuari vahemikus ehk perioodil, mil hooldekodudes käivitati massiline vaktsineerimiskampaania.

Ühendkuningriigi meditsiinivabaduste liit märgib, et analoogne korrelatsioon vaktsineerimise alguse ning hooldekodude hüppeliselt kasvanud surmade vahel peegeldub ka Iirimaa, Iisraeli, Bahreini ja Jordaania ametlikes andmebaasides.