Hollandi parlamendivalimised ülekaalukalt võitnud Geert Wildersi Vabaduspartei saavutas Hollandi poliitikas olulise vahevõidu, kui 14. detsembril valiti parlamendi alamkoja spiikriks partei staarpoliitik Martin Bosma.
Tegemist on esimese korraga, kui üldiselt väga progressistlikus Hollandi poliitikas on rahvameelne rahvuslane jõudnud nii kaugele, vahendab Reuters.
59-aastane Bosma on Vabaduspartei (PVV) parlamendi rahvaesindaja alates 2006. aastast. Ta võitis spiikri valimised üheksa häälega endise eurokomissari Frans Timmermansi juhitava Vasakroheliste/Tööparteilaste (GroenLinks–PvdA) liidu kandidaadi ees. Bosma poolt hääletas 75 saadikut ja vastaskandidaat Tom van der Lee sai 66 häält. Hollandi parlamendi alamkojas on 150 rahvaesindajat ja spiikri valimisel anti 146 korrektset häält. PVV-l on alamkojas 37 kohta.
Bosma paistab silma kindlameelse Wildersi toetamise ja teravate väljaütlemistega. Ta peab Hollandi parlamenti "võltsiks" ja riigi kohtunikke "totaalselt korrumpeerunuks". Ta on arvamusel, et Hollandi progressistlik nomenklatuur tahab moslemitest sisserändajate toel panna hollandlaste kallal toime Suure Asendamise.
Tänukõnes lubas Bosma, et ta jätkab Hollandi traditsiooni ja on ametis erapooletu.
Progressistliku poliitika pooldajad pole Hollandi parlamendi alamkoja uue spiikriga üldse rahul.
Avatud Ühiskonna Sihtasutuse aktivist, kes esineb sotsiaalmeedias nimega Joost, kurdab, et Bosma toetab "antisemiitlikku Suure Asendamise teooriat" ja on "üpris seestunud George Sorose tegemistest".
Sotsiaalmeedia konto, mis kannab nime "Populismi uudised", kirjutab:
"Hollandi esindajatekoja uus spiiker on Martin Bosma, kes kuulub äärmusparempoolsesse PVV parteisse (mida juhib Geert Wilders). Bosma kohta väidetakse, et ta on üks partei ideoloogia kujundajatest. Teda on korduvalt kritiseeritud rassistlike väljaütlemiste eest.
Ta on kirjutanud raamatu Lõuna-Aafrikast, milles nimetab Aafrika Rahvuskongressi režiimi apartheidiks ja Nelson Mandelat terroristiks. Kui kirjastaja selle avaldamisest keeldus, siis olevat isegi Wilders kergemalt hinganud.
Itaalias, Soomes ja Hollandis on nüüd äärmusparempoolsed parlamendi spiikrid. See tähendab, et neis rollides on mõned vaieldamatult väga äärmuslikud tegelased. Samuti võib sellest [Bosma spiikriks valimisest] välja lugeda, et keskpõranda konservatiivid ja PVV on juba sõlminud mingi eelkokkuleppe [valitsuse moodustamiseks]."
Toimetas Karol Kallas