Põlisameeriklasest aktivist Nathan Phillips provotseerimas Covingtoni katoliikliku keskkooli õpilast Nicholas Sandmanni (16), 18. jaanuaril 2019. Foto: Scanpix

Covingtoni katoliikliku keskkooli õpilase Nicholas Sandmanni advokaadid andsid eile sisse 250 miljoni dollari suuruse hagi päevalehe Washington Post vastu. Sandmanni juristide sõnul on see "alles üks paljudest" kahjunõuetest, mida nad esitada kavatsevad, vahendab LifeSiteNews.

"[Washington] Post juhtis peavoolumeedia rünnakut Nicholase maine hävitamiseks ja tema kiusamiseks," kirjutasid prominentsed advokaadid Lin Wood ja Todd McMurty oma hagi kokkuvõttes. Ajaleht "puhus rahva pahameele sotsiaalmeedias lõkkele peavoolumeedia raevukateks valelikeks rünnakuteks ja ähvardusteks Nicholase vastu."

Sandmann ja tema klassikaaslased Covingtoni keskkoolist muutusid valelike rassismisüüdistuste sihtmärgiks, pärast seda kui sotsiaalmeedias ilmus valikuliselt ja eksitavalt monteeritud video, mis näitab neid pärast 2019. aasta Elumarssi oma bussi oodates väidetavalt üht vanemat põlisameeriklasest veterani ahistamas.

Kuid täiendav videomaterjal ning kohalviibijate tunnistused paljastasid peagi, et põlisameeriklasest aktivist Nathan Phillips tuli ise bussi ootava grupi juurde ning hakkas vahetult Sandmanni näo ees trummi taguma, samal ajal kui Phillipsi kaaskondlased hüüdsid laste suunal rassistlike mõnitusi. Lapsed ei vastanud täiskasvanute solvangutele aga samaga, vaid skandeerisid ahistamise summutamiseks oma kooli ergutushüüde.

Ühelgi videol pole näha, et õpilased skandeeriksid "ehita müür" nagu seda meedias laialdaselt väideti. Lisaks ilmsiks tulnud videomaterjalile, mis Sadmanni ja tema kaasõpilased süüdistustest vabastas, tuli hiljem ka ilmsiks, et Phillips tegelikult ei teeninud Vietnami sõjas nagu ta ise ja mitmed meediaväljaanded väitsid. Samuti on ta kohtulikult karistatud vägivaldse kallaletungi ja vanglast põgenemise eest ning üritas päev enne Sandmanni provotseerimist juhtida meeleavaldajaid Washingtoni Pärispatuta saamise riikliku pühamu basiilikasse – kus toimub Elumarsi raames palju abordivastaste üritusi –, et seal pühitsetavat missat katkestada.

Sandmanni advokaadid nimetavad Phillipsit oma hagis "võltsiks sõjakangelaseks" ning leiavad, et Washington Post käitus Nicholasega ebaseaduslikul ja kiusaval viisil. 16-aastane Nicholas, kes oli oma esimesel reisil väljaspool Texase koduosariiki ilma vanemateta, kannatas advokaatide sõnul Washington Post'i valeuudiste tagajärjel "olulist mainelist ja emotsionaalset kahju":

"Post'i kampaania Nicholase ründamiseks oma poliitilise agenda edendamise eesmärgil viidi läbi oma ulatuslike finantsallikate abil, et kiusata teda mitmete valelike ja laimavate trüki- ja veebiartiklitega, mis pakkusid Phillipsile ja teistele Trumpi-vastastele ülemaailmse ruupori noore poisi mustamiseks, kelles nähti oma vaatevinklist aktsepteeritavat ohvrit oma sõjas presidendi vastu.

Erinevalt ajakirjandust kuritarvitanud Post'ist, ei esita hagejad seda hagi selleks, et kasutada kohtusüsteemi ära oma poliitilise agenda edendamiseks. Me esitame selle hagi Post'i vastu, et saada õiguslikku kaitset Nicholase vastu suunatud hooletute, hoolimatut ja pahatahtlike rünnakute eest, mis tekitasid püsivat kahju tema elule ja mainele… [Washington] Post kiusas süütut last, hoolimata täielikult sellest, millist valu ja hävingud nende rünnakud tema elule põhjustavad."

Selle intsidendi tulemusena tehti Sandmannile ja teistele Covingtoni õpilastele tapmisähvardusi. Nende kool oli sunnitud turvakaalutlustel üheks päevaks uksed sulgema ning kui see uuesti avati, siis osutus vajalikuks suurte politseijõudude kohalolu kooli territooriumil õpilaste turvamiseks.

Wood ja McMurty tõid oma hagis välja tõestusmaterjali selle kohta, et Post avalikustas Sandmanni kohta seitsmes artiklis laimavaid ja valelikke väiteid ning järeldasid selle põhjal, et "Post teadis, et nende tegude loomuliku ja ettenähtava tagajärjena avaldatakse nende poolseid valelikke ja laimavaid süüdistusi omakorda teiste poolt – sealhulgas meediaväljaannete ja teiste isikute poolt sotsiaalmeedias – ning tegutses vastavalt sellele teadmisele."

Advokaatide väitel avaldas väljaanne Sandmanni mustavad artiklid "hooletult ja pahatahtlikult." Wood säutsus eile, et "kõik peavoolu- ja sotsiaalmeedia kiusajatejõugu liikmed, kes Nick'i hoolimatult ja raevukalt ründasid, peaksid hoolikalt lugema" Sandmanni hagi Washington Post'i vastu.

USA konservatiivne kommentaator Tucker Carlson leidis, et maailma rikkaima mehe Jeff Bezose "edevusväljaandelt" Washinton Post'ilt kohtu kaudu 250 miljoni dollari suuruse kahjuhüvitise nõudmine on igati sobilik, kuna see on sama summa, mida Bezos maksis selleks, et "muuta väljaanne enda isiklikuks Pravdaks".

Covington Kid is Suing WaPo

Covington Student is suing Washington Post for $250 MILLION.

Posted by Tucker Carlson Tonight on Teisipäev, 19. veebruar 2019

.

Sandmanni poolt esitatud hagile elas Twitteris kaasa ka USA president Donald Trump, kes säutsus:

"Washington Post eiras elementaarseid ajakirjanduslikke standardeid, kuna soovis edendada oma üldteada ja lihtsalt dokumenteertavat kallutatud agendat president Donald J. Trumpi vastu." Covingtoni õpilane kaebab WAPO kohtusse. Anna neile, Nick! Valeuudis!

Veiko Vihuri: Kentucky koolipoisi ilmeroim ja progressiivse inimkonna raev

Nädalakommentaar: Kentucky poisid ja peavoolu punanahkade valu