Eestis on kujunenud olukord, kus paljud inimesed tunnevad end immigrantidena omal maal, ütles Aadu Luukase sihtasutuse nõukogu esimees Indrek Luukas sihtasutuse poolt igal aastal antava missioonipreemia üleandmise tseremoonial peetud kõnes.
"Paljud tunnevad ennast siseriiklike immigrantidena omal maal. Ennast poliitilise ja kultuurilisena määratleva eliidi poolt läbi meediakanalite pealesurutav poliitilise korrektsuse ja hoiakute muutmise formaat kaugendab teineteisest rahva ja riigi," rääkis Luukas, osutades poliitilistes ringkondades laialt levinud suhtumisele, mille kohaselt ei peeta rahvast tegelikult kõrgeima riigivõimu kandjaks.
"Rahvast on vaja kord nelja aasta järel valimiskastide juurde rõhutades, et just sinu hääl loeb. Järgmiste aastate jooksul selgub, et ikka väga ei lugenud küll."
Aastaid Eesti ühiskonna tasakaalustatud arengusse ja rahva elukvaliteedi tõstmisse panustanud inimesi esile tõstnud Aadu Luukase Sihtasutuse nõukogu esimehe sõnul tuleks rahva kui põhiseaduse kohaselt kõrgeima riigivõimu kandja niisuguse staatuse tegelikuks tunnustamiseks ja austamiseks taastada rahvaalgatuse õigus.
"Olulistes küsimustes peaks olema referendumite korraldamise võimalus teatud häältearvu raames, see toob demokraatia paberilt ellu. Kui rahvas on piisavalt tark olnud, et omale riigikogu valida, siis ei saa ta rumal olla kui midagi näiteks referendumi teel on vaja otsustada," selgitas Luukas.
Eile Kadrioru Kunstimuuseumis toimunud pidulikul tseremoonial kuulutati 32 000-eurose Aadu Luukase Missioonipreemia laureaadiks poliitika veteran ja diplomaat Vaino Väljas. Ülejäänud viit nominenti, kelleks olid vaimulik Patrik Göransson, ajakirjanik ja Kodulinna maja looja ning juht Tiina Mägi, puuetega noorte ujumistreener Õnne Pollisinski, koorijuht Hirvo Surva ning mitmete oluliste e-riigi projektide initsiaator Uuno Vallner, tunnustati 6400-eurose preemiaga.
Põhjendades preemia andmist Vaino Väljasele, ütles Indrek Luukas: "Kui Väljas poleks 16. novembril 1988 [Eesti suveräänsusdeklaratsiooniga päädinud – toim] Eesti NSV Ülemnõukogu istungit juhatanud, kulgenuks see hääletus ja Eestimaa asjad ka laiemalt paljuski teisiti. Kui ei oleks olnud nendel otsustavatel hetketel Vaino Väljase diplomaadioskusi ja võib-olla ka Nicaraguast saadud vaenupoolte lepitamise kogemust, võinuks ka Eestis aset leida verevalamised, nagu see juhtus meie naabrite juures."
Vaino Väljas on ise meenutanud seda päeva järgmiselt: "Suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmine meie ülemnõukogus oli vapustavamaid hetki minu elus. Olen hiljem mõelnud, et poliitikud Toompeale eluks ajaks ei jää. Varem või hiljem tuleb sealt lahkuda. Mulle oli Toompealt allatulek tol päeval elu ülevamaid hetki. Sooviksin praegustele poliitikutele ja riigiisadele, et kui jõuab nendeni kord Toompealt alla tulla, oleks see neile sama meeldiv ja meeliülendav nagu minul tookord – 16. novembril 1988. aastal."
Aadu Luukase missioonipreemiat antakse välja alates 2007. aastast. Varem on missioonipreemia pälvinud Tallinna Lastehaigla Toetusfond, ajaloolane ja Eesti Kunstiakadeemia professor David Vseviov, Vanalinna Hariduskolleegiumi asutaja ja juht Kersti Nigesen, sihtasutus Metsaülikool, Liikumispuudega Laste Toetusfond, Eesti Võrkpalli Liit, poliitik ja õppejõud Marju Lauristin, vaimulik Toomas Paul, Narva Kolledži direktor Katri Raik, MTÜ Eesti Meestelaulu Selts, SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks ning Estonia Seltsi juhataja Arne Mikk. Eelmisel aastal anti preemia proua Ingrid Rüütlile ning president Arnold Rüütlile.