Kuvatõmmis interneti orjaturust. Allikas: YouTube

Orjakaubitsejad avastasid oma "toodete" müümiseks uue turuplatsi: selleks on maailma väärtuselt neljandale ettevõttele Facebook kuuluv pildi- ja videojagamisvõrgustik Instagram.

Telekanali BBC News Arabic ajakirjanikud kehastusid abielupaariks ja hakkasid internetis omale näiliselt orje otsima. Võltspere avastas oma meelehärmiks, kui kerge on leida inimkaubitsejaid, kes oma kaupa Instagramis ja teiste sarnaste populaarsete rakenduste kaudu pakuvad, vahendab Futurism.

"Pärsia lahe äärsetes riikides müüakse naiskoduabilisi Google'i ja Apple'i poolt heaks kiidetud rakenduste abil," kuulutavad ajakirjanikud neljapäeval avalikustatud videos. "Selle asja nimi ongi interneti orjaturg."

Ajakirjanikud kontakteerusid ja kohtusid mitmete inimestega, kes internetis koduabilisi müüsid. Üks selline inimene pakkus Kuveidis müügiks Lääne-Aafrika riigist Guineast pärit 16-aastast tüdrukut nimega "Fatou" ja tema hinnaks oli 3800 dollarit (3420€).

ÜRO tänapäeva orjuse vormide eriraportööri Urmila Bhoola sõnul on tegemist "kõige puhtama kaasaja orjuse näitega". "Siin me näeme, kuidas last müüakse nagu vallasvara, nagu mingit asja," rääkis Bhoola BBC-le.

Tänu BBC News Arabic avalikustatud videole, on Kuveidi võimud mitmed orje müüvate sotsiaalmeedia kontode taga olevad inimesed "välja kutsunud".

Võimude sõnul on nad käskinud kontode omanikel orjade reklaamid maha võtta ja kirjutada alla lepingule, et nad edaspidi nii enam ei tee. Samas ei ütle Kuveidi ametiisikud midagi selle kohta, kas orjakauplejaid ka kuidagi karistatakse.

Instagram teatas BBC-le, et "Facebook ja Instagram on sellise sisu eemaldanud ning edaspidi hoiab ära orjakaubitsemiseks mõeldud kontode loomise."

Bhoola sõnul sellest ei piisa.

"Google, Apple või mis tahes teine ettevõte, mis tarnib sarnaseid rakendusi, peaksid vastutama," rääkis ta BBC News Arabicule. "Sellised ettevõtted toetavad interneti orjaturgu."

Ameerika Ühendriikide jurist Kimberly Motley on Fatou – kelle võimud uurimise tulemusena üles leidsid ja Guineasse tagasi saatsid – nimel juba kohtusse pöördunud ning tema sõnul peaksid suured tehnoloogiaettevõtted, mille abil selline orjakauplemine aset leidis, tema kliendile kompensatsiooniks raha maksma.

"Apple'i rakendustepoes nad kuulutavad, et nad vastutavad kõigi poes olevate toodete eest," rääkis Motley BBC-le. "Meie küsimus on: mida see vastutus tähendab?"

Teise Pärsia lahe äärse riigi Katari ettevalmistusi 2022. aasta Jalgpalli maailmameistrivõistlusteks on saatnud skandaalid, kuna jalgpallistaadionite ehitamiseks kasutatakse väidetavalt orjatööjõudu.

Toimetas karol Kallas