Vaktsineerimisvabaduse eest seismise tõttu Läti parlamendi tööst kõrvaldatud parlamendi liige Julija Stepanenko hoiatas Objektiivile antud intervjuus, et Eestis ja teistes riikides ei korrataks neid samu vigu, mis on viinud tema kodumaal sügavalt ebademokraatliku ja inimväärikusega vastuolus oleva olukorrani.

Eilsest hakkas kehtima eelmisel nädalal vastu võetud seimi otsus, mille kohaselt saavad Läti parlamendi ning selle komisjonide ja fraktsioonide töös osaleda vaid need rahvasaadikud, kes on lasknud endale koroonavaktsiini süstida.

Sellega seoses külmutati ka parlamendiliikmete palk kuni vaktsineerimistõendi esitamiseni. Eilseks ei olnud vaktsineerimispassi esitanud üheksa parlamendiliiget. 

Ühtlasi ei tohi ka vaktsineerimata kohalike volikogude liikmed osaleda volikogude istungitel. Keelatud on ka veebi vahendusel istungitest osa võtmine.

Otsus kehtib järgmise aasta 1. juulini.

Üks parlamendi tööst kõrvale jäetud rahvasaadikutest, katoliiklasest nelja lapse ema Julija Stepanenko, kes sai 2018. aasta parlamendivalimistel rohkem kui 12 000 plussi ja kokku enam kui 90 000 häält, olles sedasi valimistel üks kõige enam toetust kogunud kandidaatidest, rääkis Zoomi kaudu Objektiivile antud intervjuus olukorrast lähemalt.

Ta toonitas, et probleemi tervavikuks on demokraatlikult valitud rahvaesindajatelt võimaluse võtmine esindada parlamendis oma valijaid, aga tegelikult on probleem palju sügavam ja laiem, sest koroonavaktsiinide pealesurumisest keeldumise tõttu vallandatud või kolmeks kuuks palgata puhkusele saadetud inimesi on väga palju, rääkimata neist, kelle inimväärikust on tõsiselt riivatud, surudes neile koroonavaktsiinid töökoha kaotusega ähvardades peale.

Ühtlasi selgitas vaktsineerimisvabaduse eest seisvasse erakonda Läti Ennekõike kuuluv poliitik, et ka kohtute kaudu õigluse jalule seadmine muutub üha keerulisemaks, sest ka need kohtunikud, kes ei ole nõus laskma endale vaktsineerimist peale suruda, kõrvaldatakse ametist, just nagu seda tehakse teiste avalike teenistujatega.

Intervjuu lõpus hoiatas Stepanenko, et Eestis tuleks kohe tegutseda, kui ei taheta lasta Lätis tehtud vigadel korduda. "See ei ole õige tee viirusega võitlemiseks," toonitas ta ja lisas, et ennekõike on tarvis, et inimesed räägikisid problmeemist avalikult ega vaikiks seda maha, sest just vaikimine aitab probleemil süveneda.

Kuula intervjuust lähemalt, kuidas Stepanenko kirjeldab Lätis kujunenud olukorda ja sellega kaasnevaid raskusi.

Täiendavalt saab pr Stepanenko seisukohtadega tutvuda portaalis Neatkariga avaldatud ingliskeelse intervjuu vahendusel.