Priit Sibul. Foto: Scanpix

Vähemalt kaks Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluvat poliitikut, Priit Sibul ja Raivo Aeg, on avalikult tauninud riigikogu kodu- ja töökorra seaduse rikkumist õiguskomisjoni poolt, kus otsustati takistada Konservatiivse Rahvaerakonna esitatud kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõu jõudmist seaduses ettenähtud aja jooksul riigikogu suurde saali esimesele lugemisele – põhjuseks nähtavasti soov vältida eelnõu arutamist enne kohalike omavalitsuste volikogude valimist.

Riigikogu IRLi fraktsiooni esimees Priit Sibul kirjutas sotsiaalmeedias:

“See, mis eile [esmaspäeval, 25.09 – toim] õiguskomisjonis korda saadeti, on vastik. Vahet pole, kas kooseluseadust toetatakse või seistakse selle vastu – kord ja seadustest kinnipidamine võiks Riigikogus siiski elementaarne olla.

Kuidas saab õiguskomisjon kanda õiguskomisjoni nime kui osale selle liikmetest Riigikogu kodu- ja töökorra seadus ei tähenda miskit ning seaduses ettenähtud aeg eelnõu parlamendi täiskoguni toomiseks kooseluseaduse puhul lihtsalt pikalt saadetakse.

Kogu kooseluseaduse menetlemine on käinud seaduse läbisurujate poolt haltuurakorras ja pätimentaliteediga. Alustuseks suruti läbi poolik seadus, mis ei saa toimida, nüüd siis jätkati seaduserikkumisega.

Häbi, sotsialistid, vabakondlased ja reformistid!”

Endine kaitsepolitseiameti peadirektor ja praegune riigikogu liige, IRLi kandidaat Tallinna linnapea kohale Raivo Aeg kirjutas esmaspäeval Facebookis:

“On täiesti mõistetav, et EKRE poolt algatatud kooseluseaduse tühistamise eelnõu võib tekitada eriarvamusi ja teravaid debatte. Riigikogu liikmetes ei tohi aga eriarvamusi tekitada Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse täitmise vajalikkus. Just seaduse mittetäitmisele kutsus täna Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ja reformar Valdo Randpere, kui ärgitasid Riigikogu õiguskomisjoni liikmeid hääletama vastu eelnõu menetlustähtaja nõuetest kinnipidamisele.

Lühidalt, Riigikogu kodu- ja töökorra seadus sätestab, et eelnõu suunatakse saali lugemisele seitsme töönädala jooksul peale selle esitamist. Reformierakonna ja SDE liikmed tahavad seaduse nõudest mööda hiilida ja sellega nädala võrra venitada, et liikuda KOV valimiste järgsesse perioodi. Mina ei tea mida nad kardavad, aga seadusekuulekus peaks riigikogu liikme prioriteediks olema ennekõike.”

Seevastu Vabaerakonna esimees Artur Talvik teatas sotsiaalmeedias, et tal on EKRE poliittehnoloogiast mõõt täis saanud ja et Vabaerakonna seisukoht on, “et selle tobeda tralli kooseluseaduse ümber ja selle kaudu ühiskonna jõhkra lõhestamise saab lõpetada tsiviilpartnerlusseadus”.

Uskumatu: kooseluseaduse tühistamise seaduse arutelu edasilükkamiseks mindigi otsese seaduserikkumise teed