Reisijad Brüsseli metroos pärast terrorirünnakut, 22. märts 2016. Foto: Evan Lamos, Reuters/Scanpix

Brüsseli terroriaktid oma kätetööks tunnistanud rühmitus ISIS tänas Allahit kordaläinud rünnakute eest, mis olevat täitnud "ristisõdijate südamed hirmu ja õudusega otse nende omal maal", ning tõotas, et neid ootavad ees mustad päevad.

"Me tõotame Islamiriigi vastu liitu astunud ristisõdijate riikidele, et neid ootavad ees mustad päevad vastutasuks agressioonile meie riigi vastu," teatas Lähis-Idas kalifaadi välja kuulutanud terrorirühmitus ISIS araabia ja prantsuse keeles tehtud avalduses. "Ja kui Allah tahab, saab see, mis teid ootab, olema veel karmim ja kibedam."

22. märtsi hommikul toimus Brüsseli Zaventemi lennuväljal kaks võimast plahvatust, kolmas plahvatus leidis aset Maelbeeki metroojaama juures. Plahvatustes hukkus üle 30 inimese, vigastatud on umbes 250 inimest. Julgeolekuametnike sõnul olid rünnakute sihtmärgid hoolikalt valitud.

"Kui palju kordi olen ma neist paigust läbi käinud. Miks nad meid nii hirmsasti vihkavad?" tviitis roheliste hulka kuuluv Saksamaa parlamendi liige ja endine eurosaadik Franziska Brantner nõutult.

ISIS-e avalduses nimetati rünnakute läbiviijaid "kalifaadi sõduriteks". Lennujaamas tegutses kolm eneseõhkijat, kuid üks neist ei suutnud millegipärast pommi lõhkema panna ning põgenes. Pärast plahvatusi korraldatud läbiotsimise käigus leidis Belgia politsei ühest majast naeltega täidetud lõhkeseadeldise ja ISIS-e lipu.

Alles neli päeva tagasi rõõmustati Pariisi terrorirünnakute ühe kahtlusaluse Salah Abdeslami tabamise üle. Viimase advokaadi sõnul on võimudega koostööd tegev Abdeslam uurijatele "kuldaväärt".