Islandi maastik Foto: Scanpix

Kuna Islandil on kuritegude toimepanemine märkimisväärselt sagenenud, piirab saareriik sisserännet ja sisserändajate hüvesid.

Islandi parlamendis kinnitati seadus, mis tagab asüülitaotlejatele elamispinna, tervisekindlustuse ja muud õigused-hüved varjupaigataotluse tagasilükkamise järel vaid kolmekümneks päevaks, vahendab ReMix.

Islandi karmim sisserändepoliitika ei meeldi George Sorose mahitatavatele vabaühendustele, nagu Amnesty International ja ÜRO hõlma all toimivatele Punasele Ristile ning UNICEFile. 

Islandi justiitsminister Jón Gunnarsson kommenteeris sisserändereeglite karmistamist:

"Aastate jooksul on sisserändeseadust üritatud korduvalt muuta. Selle aja jooksul on olukord märkimisväärselt muutunud ja täna me oleme silmitsi seninägematu probleemiga, mis puudutab kõigi inimeste vastuvõtmist, kes tulevad meie juurde põgenikena ning otsivad kaitset. Seetõttu on minu arust üpris selge, et me peame astuma edasisi samme ja muutma oma seadusandlust viisil, mis oleks lähedasem meie naaberriikide kehtestatud regulatsioonidele, et meie osaks ei saaks sisserändajate hulk, mis märkimisväärselt ületab neid riike."

Parlamendis hääletasid uue sisserändeseaduse poolt kõik kolme valitsuserakonna saadikud ja see võeti vastu häältega 38 viieteistkümne vastu. Seaduse poolt olid samuti mitmed valitsusse mittekuuluvad parteid. 

Üheks sisserände reeglite karmistamise tulisemaks vastaseks on Piraadipartei, mille saadik Þórhildur Sunna Ævarsdóttiri sõnul on tänane Islandi valitsus sisserändajate vaenulik. "See peaks saatma sõnumi, see peaks saatma sõnumi, et inimesed peavad riigist lahkuma, muidu visatakse nad tänavale, neid enam ei toetata ja nad ei saa kõige hädavajalikumaidki teenuseid," väidab Ævarsdóttir.

Islandlasi on vaid 372 000 ja riik oli kuni 1990. aastateni äärmiselt ühtne ning rahulik. Suurema arvu välismaalaste tõttu on kasvanud seaduserikkumiste arv, sealhulgas on esile kerkinud organiseeritud kuritegevus. 

Uueks nähtuseks Islandil on kurjategijate jõukude omavahelised arveteklaarimised. "Hukkamise laadis mõrvu pole Islandil varem juhtunud ja see on kaasa toonud pingelised arutelud riigi muutuva kriminaalse maastiku, organiseeritud kuritegevuse ja sellega kaasneva vägivalla teemal," kirjutab rahvusvahelist organiseeritud kuritegevust jälgiv vabaühendus Global Initiative

Island on seni üks maailma turvalisemaid riike, kuid Prantsusmaa on hoiatavaks näiteks, mida massisisseränne kaasa toob ja saareriik üritab selliseid arenguid ennetada.

Toimetas Karol Kallas