Ivar Raig jälgimas riigikogu arutelu ESM-i küsimuses. Foto: Peeter Langovits, Postimees/Scanpix

Euroskeptik Ivar Raigi hinnangul vajab Euroopa Liit kardinaalset reformi ja uut aluslepingut. Senise liidu asemele tuleks luua täiesti uus ühendus, kuhu lisaks Euroopale kuuluksid ka Ameerika Ühendriigid ja Kanada.

Õhtulehele intervjuu andnud Raigi sõnul ei olnud Brexiti poolt hääletanud briti valijad sugugi lollid ja rumalad, nagu neid peavool oma võimust ilmajäämise kartuses sildistas, vaid “lollid, kes hääletasid jäämise poolt, olid migrandid, kes tahtsid oma hüvede säilimist, kes pole Briti ühiskonnaga üldse seotud – Londoni ümbrus ja London, mis on migrante täis.”

“Poliitikud ongi kõige suuremad võitjad sellest Euroopa Liidust. Kogu see Brüsselis käimine, rahade jagamine, europarlamendi kohad jms, on tekitanud Eestis uue eliidi, kes on materiaalselt huvitatud Euroopa Liitu jäämisest,” nentis Raig ja lisas, et Eestis võib suhtumine EL-i muutuda siis, kui lisaks Kreeka võlgadele tuleb hakata kinni maksma ka Itaalia ja Hispaania võlgasid, mis on veelgi suuremad.

EL-i räsib Raigi hinnangul praegu rahakriis, millest pole suudetud välja tulla, demokraatia defitsiit ja suutmatus reformida oma eelarve- ja põllumajanduspoliitikat, neile lisaks veel pagulaskriis.

Raig ei usu, et EL päriselt ära kaob, kuid rõhutab, et EL vajab kardinaalset reformi ja uusi juhte, samuti on tuleks alustada uue alusleppe koostamist uutel põhimõtetel, uute demokraatlike institutsioonidega nii nagu kunagi Rahvasteliit asendati ÜROga.

“Eesti on järk-järgult oma suveräänsust kaotanud. Me olime kõige suveräänsemad vahetult enne ELi astumist. Kui me saime oma struktuure luua, meil oli oma raha. Nüüd oleme hakanud Euroopa Liiduga suveräänsust vahetama. Kaotasime ära oma raha, nüüd on oht, et kaotame ära oma piirid, kodanikkonna ise kujundamise võimaluse.”

Kuigi Raigi sõnul on ka teised riigid oma suveräänsust kaotanud, saavad mõned riigid rohkem erandeid ja oma tahet läbi suruda, sest nad on suuremad ja mõjukamad.

Loe lähemalt Õhtulehest.