Jaak Madison SAPTK piketil. Foto: Veiko Vihuri

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Jaak Madison kirjutab Facebookis, et pole presidendi asi anda võimude lahususe põhimõtet eirates parlamendi liikmetele kooseluseaduse läbisurumise lõpuleviimiseks korraldusi. EKRE esimees Mart Helme aga võrdleb presidendi suhtumist Prantsuse kuninga Louis XIV seisukohaga "Riik, see olen mina!"

Madisoni sõnul olevat parteide tagatubade kokkuleppel ametisse määratud president Kersti Kaljulaid eelmise nädala neljapäeval riigikogu põhiseaduskomisjoni liikmetega kohtudes hoidunud otsest sekkumisest parlamendi töösse, ent eilsel kohtumisel õiguskomisjoni liikmetega ei suutnud ta selles osas keelt hammaste taga hoida.

"Presidendi väljaütlemine õiguskomisjonile, et parlament peab (!!) edasi minema kooseluseaduse rakendusaktidega, on otsene sekkumine parlamendi töösse ja sellega võimude lahususe põhimõtte rikkumine. Veelgi enam – president ütles, mida võib lugeda ähvarduseks, et muidu tegelevad kohtud sellega ise edasi," märkis Madison.

Ta lisas, et presidendi asi ei ole tulla ütlema parlamendile ja sõltumatutele saadikutele, mida nad peavad tegema.

"Tema asi ei ole sekkuda päevapoliitikasse ja valida maailmavaatelisi ning ideoloogilisi pooli. Selleks puudub tal igasugune volitus ja tema õigust sellele vähendab veelgi tõik, et mitte keegi pole teda valinud. Kinnitatud ametisse ilma konkurentsita, olemata ühelgi valimisdebatil, käimata ühelgi rahvakohtumisel kandidaadina – need faktid vähendavad veelgi tema moraalset õigust kirjutada parlamendile tegevuskava ette."

Eile toimus õiguskomisjoni töölõuna presidendiga. Kui meil oli põhiseaduskomisjoniga möödunud neljapäeval sarnane…

Posted by Jaak Madison on Teisipäev, 12. detsember 2017


Mart Helme: Eestis tuleb luua presidendi tagandamise protseduur

EKRE esimees Mart Helme ütles aga sama teemat kommenteerides, et presidendi tahe kirjutada parlamendile ette, mida riigikogu peab või ei pea tegema, on ennekuulmatult jultunud.

"Eesti Konservatiivse Rahvaerakond on kategooriliselt vastu olukorrale, kus sümboolse võimuga riigipea püüab parlamenti ähvardada, öeldes, et juhul, kui te ei tee nagu mina tahan, siis kohtud ajavad teie eest niikuinii asja korda ja koostavad minu soovitud kooseluseaduse rakendussätted niikuinii. Presidendi selline käitumine ja suhtumine meenutab juba Louis XIV fraasi "Riik, see olen mina!"," märkis Helme, lisades et "kui Päikesekuningas valitses Prantsusmaad tõepoolest absoluudina, siis Kersti Kaljulaidil puuduvad igasugused volitused teda ennast ametisse määranud riigikogule ettekirjutusi teha."

Helme toonitas, et põhiseadus näeb presidendi institutsiooni põhiseaduse kaitsjana, mistõttu on eriti kohatu, et Kaljulaid on asunud ründama nii põhiseadust kui võimude lahususe põhimõtet.

"Eesti vabariigis ei ole kahjuks seadustes ette nähtud presidendi tagandamise protseduuri. Tegelikult tuleb see protseduur luua, et teadlikult ja tahtlikult põhiseaduslikku korda lammutava presidendi saaks ametist tagandada. Kersti Kaljulaid tõestas oma sammuga veelkord, et ta ei ole Eesti rahva riigipea," toonitas Helme oma hinnangu kokkuvõtteks.

President Kaljulaid utsitab kooseluseaduse rakendussätteid vastu võtma

Repliik: vaadake, okupandid, see on teie liberaalne demokraatia