Jaanus Karilaid. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid kirjutab Eesti Päevalehes avaldatud arvamusloos, et Reformierakond ja sotsid kasutavad riigikogu istungitevaba nädalat selleks, et pressida IRL-ilt välja piisav toetus kooseluseaduse läbisurumise lõpule viimiseks.

Karilaid avaldab imestust, et kui eelmisel nädalal kajastas meedia kooseluseaduse läbisurumise protsessi üliintensiivselt, vahendades valitsuserakondade läbirääkimiste kohta teateid, mis tulid üllatuseks isegi samade erakondade liikmetele Riigikogu fraktsioonis, siis sel nädalal valitseb suur vaikus.

“Tõenäoliselt just seetõttu käib koalitsiooni sees tugev andmine, et rakendusaktide vastaste vastupanu murda. Asi on läinud sedavõrd kiireks, et eriti vahendeid enam ei valita, käiku on läinud kõik, alates isiklikest meelitustest lõpetades ähvardustega stiilis, et kui EKRE saab võimule, on see sinu süü. Kogu selle juures võõrandub rahvas poliitikutest üha enam, ja seda ei saa rahvale ette heita. Rahva pahameel on juba pikemat aega õigustatud,” avaldab Karilaid arvamust.

On küllaltki irooniline, et parlamentaarses riigis väänatakse jõuga riigikogu toetust sinna, kus seda tegelikult pole. Riigikogu toetust väänatakse rahva tahte vastu – see on tänane Eesti poliitika.

Sellesse, et kooseluseaduse läbisurumise ummikusse jooksmise tõttu tekkinud pingete tulemuseks võib olla valitsuse lagunemine, Keskerakonna aseesimees ei usu: “Koalitsiooni püsimise kasuks räägib see, et kõigil partneritel on valitsusest lahkumisel väga palju kaotada, kusjuures IRL-il kurioossel kombel ehk isegi kõige vähem. Neid huvitavad hetkel ainult Partsi “munad”.”

“Enamiku oma toetusest kaotanud IRL-ile oleks valitsusse mitte kuulumine praktiliselt ainus võimalus püüda päästa oma nägu ja maailmavaade. Seda seinast-seina käramist on nähtud piisavalt. Kuid siiski on raske uskuda partei juhtkond suudab kokku leppida, et võimul olemise magus maitse suudetakse vahetada strateegilise erakonna päästmise raske töö vastu,” kirjutas Karilaid.

Reformierakond ja sotsid on Karilaiu hinnangul väärtuspõhisest poliitikast valgusaastate kaugusele liikunud ning kasutavad rakendusaktide läbi surumisel kõiki poliittehnoloogilisi nippe, mis vähegi nende arsenalis leidub. “On küllaltki irooniline, et parlamentaarses riigis väänatakse jõuga riigikogu toetust sinna, kus seda tegelikult pole. Riigikogu toetust väänatakse rahva tahte vastu – see on tänane Eesti poliitika. Paratamatult jääb mulje, justkui Reformierakond ja sotsid oleksid andnud kellelegi lubaduse kooseluseaduse tingimusteta vastu võtmiseks.”