Bill Clinton oli mitmete allikate järgi Jeffrey Epsteini poolt pakutud teenuste sagedaste tarbijate seas. Foto: Wikimedia commons

Möödunud aasta juulikuus üritas tuntud seltskonnategelane ja pedofiil Jeffrey Epstein sooritada vanglas enesetapu. Neljapäeval, 9. jaanuaril teatasid Epsteini enesetappu uurivad prokurörid, et toonane pedofiili kongi esist koridori kattev valvekaamera video on jäädavalt kustutatud.

Prokuröride sõnul salvestasid Manhattanil asuva Metropolitan Correctional Center (MCC) vangla ametnikud selle asemel "ekslikult" vale valvekaamera video, vahendab NPR.

Enne kui kohtus süüdi mõistetud pedofiil ja lastekaubitseja ennast 10. augustil 2019 samas MCC vanglas väidetavalt ise end lõplikult ära tappis, üritas ta seda teha kuu aega varem juulis.

Video vaatamist kohtus nõudis Epsteini endine kongikaaslane Nicholas Tartaglione, kes ootab kohut nelja narkootikumidega seotud mõrva eest. Kui endise USA presidendi Bill Clintoni hea tuttava Epsteini esimest enesetapukatset uurima hakati, oli üheks tööversiooniks, et sellel võis olla pistmist midagi Tartaglionega. Tartaglione kaitsja väitel üritas endine politseinik Epsteini hoopis päästa ja lootis, et video vabastab ta süüst.

Algselt teatasid prokurörid, et nõutud video on olemas, kuid hiljem tunnistasid siiski, et MCC arhiivis on selle nime all hoopis tollest ajast vangla teise osa video.

Kuidas selline eksimus sai juhtuda?

Ametnike sõnul on tegu ainult andmesisestusveaga.

Kui vangla juriidiline nõunik vaatas MCC andmebaasist Epsteini kongi numbrit ja enda arust tegi kindlaks, et video saab salvestatud, näitas andmebaas vale kongi ja Epstein asus sel hetkel tegelikult erineval korrusel ning kongis.

Ametnikud ei kontrollinud toona ka videot, kas tegemist on korrektse salvestusega, kuna MCC töötaja kinnitas neile, et video on olemas.

Kuid neljapäeval avaldatud kohtu dokumentidest selgub muu. "Kui Valitsus vaatas video üle selgus, et salvestuse kuupäev ja kellaaeg olid korrektsed, kuid see oli üles võetud teises vangla tiivas. Epstein asus toona mujal ja sellest saadi aru, kuna videost ei olnud näha, kuidas vangivalvurid reageeriksid mõnele videos nähtavas kongis toimuvale," märgitakse dokumentides.

MCC sõnul salvestatakse kõigist vangla Eriosakonna – kus Tartaglione ja Epstein toona asusid – tagavarakoopia, kuid FBI avastas, et ka see on tehniliste eksimuste tõttu 2019. aasta augustis ära kustutatud.

Rikast pedofiili ootas lastekaubitsemise eest mitmekümne aastane vanglakaristus. Kui juulikuine enesetapukatse ei õnnestunud, siis õnnestus see Epsteinil augustis. New Yorki kohtuarsti kinnitusel oli tegemist enesetapuga ja Epsteini viimast puhkepaika ei teata. Mõningatel andmetel ta kremeeriti peale kohtuarsti otsust.

Kahtlused püsivad ja kasvavad

Enesetapu versiooni on kahtluse alla seadnud näiteks 66-aastaselt surnud pedofiili perekond.

Augustis toimunud väidetava enesetapu ajal elas Epstein oma kongis üksi ja oli erijärelvalve all, mis tähendas, et teda pidi kongis kontrollitama vähemalt iga poole tunni tagant.

Kuid MCC valvurid ei täitnud oma kohust ja valetasid vangla päevikus, nagu nad oleksid tunde enne Epsteini enese ülespoomist sooritanud 75 kohustulikku kontrollkäiku.

Vangla teisi toonaseid salvestusi vaadates jõudsid prokurörid järeldusele, et vangivalvurid Michael Thomas ja Tova Noel ei kontrollinud Epsteini kongi vähemalt kaheksa tundi enne tolle enesetappu. Selle asemel istusid vangivalvurid internetis, vaadates mööbli ja allahinnatud mootorrataste pakkumisi ning spordiuudiseid. Valvurite kabinet asus viie meetri kaugusel eriosakonnast.

MCC Vangivalvureid kohtus esindava vangivalvurite ametiühingu juristide sõnul on föderaalseid vanglaid aastaid räsinud krooniline vangivalvurite puudus ja staarpedofiili väidetava enesetapuga seotud probleemid on osalt tingitud sellest.

Epsteini lasteseksi kaubitsemise kohtuasi suleti New Yorki Lõunapiirkonna kohtuniku Richard Bermani poolt kolm nädalat peale tema enesetappu.

Toimetas Karol Kallas

Epsteini kohtuasjaga seotud advokaadid usuvad, et Epstein mõrvati

Vangivalvurid võltsisid raporteid, et varjata Epsteini valveta jätmist