Värvitud silmadega poiss. Helesinine, lilla ja valge on ülesooliste lipuvärvid. Foto: Kyle, Unsplash

Ühendkuningriigi Šotimaa osas kehtestati koolides range "transsooliste" laste "toetamise" reeglistik. Ajakirjanik, naiste ja tütarlaste õiguste aktivist Jo Bartoch selgitab Spikedi arvamusloos, kui jabur ning ohtlik on uus režiim näiteks õrnas eas tüdrukute jaoks.

"Trans[sooline]" on maagiline sõna. See ei allu teadusele, tervele mõistusele ega isegi loomulikule murele, mida tuntakse laste turvalisuse pärast. Šotimaa valitsus üllitas koolide juhised, mis kannavad pealkirja "Ülesooliste õpilaste toetamine koolis" (Supporting Transgender Pupils In Schools), mis käsib õpetajatel ilma igasuguse vastuvaidlemiseta leppida laste transu- või mittebinaarsete identiteetidega ja seda alates neljandast eluaastast. 

Õpetajatele antakse soovitus kasutada õpilaste nõudmisel nende eelistatud soolisi/sootuid asesõnu, nagu näiteks "zie", "ey" või "per" [mis on "he" ja "she" – "tema" ning "temake" – värdvormid]. Samuti peavad õpetajad hoidma vajadusel saladuses õpilase ülesoolist endateadmust ja seda isegi lapse perekonna eest.

70-leheküljelises dokumendis kirjutatakse lisaks, et "sotsiaalne õiglus on Šotimaal õpetajaameti tuumaks". Dokumendist jääb mulje, et lapsed peavad täiskasvanuid juhtima ja õpetama, mitte vastupidi. Veidrad ja ideoloogiliselt kallutatud juhtnöörid näitavad, et haridusvallas on midagi põhimõtteliselt muutunud. 

Loomulikult peab õpetaja kuulama, mida lapsed räägivad. Kui laps ütleb, et ta tunneb ennast ebamugavalt, siis täiskasvanud peavad seda tähele panema. Võib juhtuda sedagi, et teatud ajahetkedel mõned lapsed ei tunne ennast oma kehas hästi. Sellist tunnet nimetatakse sooebaolekuks (soodüsfooria; gender dysphoria). Kuid see ei tähenda, et inimene on sündinud valesse kehasse. Sooebaolek on üks levinud traumatunnustest. Sellised tundeid ei peaks eirama. See võib olla muuhulgas oluliseks märgiks, et last on väärkoheldud.

Kuid kõnealune vastutustundetu eeskiri käseb õpetajatel "kui nende poole pöördub noor inimene, siis on tähtis, et ei eirataks nende endateadmust ja nende arusaamist oma sootaibust ei tohi seada kahtluse alla". Selline lähenemine on üdini vale. Täiskasvanud ei tohiks lapse identiteedi tuvastamisel juhinduda ei laste ega ideoloogide soovidest. Täiskasvanute asi on kuulata, võtta vastutus ja käituda [lastega] omaenda aastatega kogutud elukogemuse kohaselt.

Šotlaste ülesoolised koolireeglid seavad lapsed otsesesse füüsilisse ohtu. Neile, kes peaksid laste eest hoolt kandma, on seatud salakaval juriidiline lõks. Tänase päeva seisuga on 75 protsenti Ühendkuningriigi teismelistest, kes pöörduvad nõndanimetatud "sookaemuse" (gender-identity) kliinikute poole, naissoost. Teismeliseeas tulevad esile mehe ja naise keha erinevused. Testosteroon teeb poisid näiteks keskmiselt pikemaks ja tugevamaks. 

Võtame nüüd tüüpilise 15-aastase tüdruku, kes arvab enda kohta, et ta on "ülesooline poiss". Šotimaa valitsuse käsul peab kool ja õpetaja tema bioloogiat eirama ning pole midagi valesti, kui nimetatud tüdruk soovib lüüa kaasa poiste ragbimeeskonnas. "Kui füüsilise hariduse klassid on organiseeritud soopõhiselt, siis ülesoolisel noorel isikul peab olema võimalus osaleda klassis, mis vastab tema soolisele endakaemusele," kirjutatakse juhistes. Pole kahtlustki, kuidas kotkasilmsed juristid ootavad oma aega, et lennata peale koolidele, kus segasooliste sporditundide käigus on keegi raskelt viga saanud.

Viimaste aastate jooksul on Ühendkuningriigi haridusvallas ja meedias läbi viidud tohutu avalike suhete kampaania, mille eesmärgiks on veenda avalikkust, et mõned lapsed peavadki olema muutsoolised. Paraku on see hukatuslik vale, mis toetub seksistlikele kinnisarusaamadele. Kui arusaamine, mida oodatakse meestelt ja naistelt, ei oleks nii kindlalt paigas, siis ei oleks samuti toetuspunkte, millest lähtudes hinnata tundeid, et keegi ei sobi oma kaasasündinud soo rolli. 

Enamgi veel, aastakümnete jooksul tehtud uuringud näitavad, et ülekaalukas enamus lastest, kes peavad ennast vastassooliseks, loobuvad suuremaks saades sellistest mõtetest. Mõnest saavad omasooiharad. Täna võetakse paljudelt lastelt võimalus suureks saades oma meelt muuta. Kui lastele söödetakse sisse soomuutmisaineid, rikub see nende tervise ära kogu eluks ja ühel hetkel saavad nad aru, et neid kasutatakse ära puuslikena ideoloogilises sõjas.

Kui ma olin nelja-aastane, siis ma uskusin vankumatult, et ma olen kuninganna, kes oskab lennata. Selle asemel, et tunnistada minu tiibadega ja peidetud kuninglikku identiteeti, pöördus minu õpetaja mu poole ja ütles, et lasteaias ei tohi tiaarat kanda ja ma ei tohiks kõrgetest kohtadest alla hüpata. Tänaste Šotimaa reeglite järele peaks kasvataja minu poole pöörduma kui "teie kuninglik kõrgus" ja näitama mulle kätte, kus on lähim pilvelõhkuja.

Tõlkis Karol Kallas