Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Eelmisel nädalal peetud Põhja-Eesti Regionaalhaigla hiiglasliku mastaabiga pidu saadab ühiskonnale selge sõnumi, et koroonapiirangud on põhjendamatud ja need tuleks kiiremas korras tühistada, osutab Objektiivi toimetus juhtkirjas.

Eelmise nädala kolmapäeval pidas Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) Kultuurikatlas maha hiiglasliku mastaabiga peo, millest võttis osa ligikaudu 600 töötajat. Teiste hulgas oli energiapeoks tituleeritud pummelungile palgatud meditsiinitöötajate tuju tõstma Anne Veski, kelle laulude saatel oli kindlasti vahva hilise õhtutunnini tantsu vihtuda.

Vaevalt on kellelgi midagi selle vastu, et haiglatöötajad soovivad ühiselt pidu panna (muidugi eeldusel, et seda ei tehta maksumaksjate kulul). Meditsiinitöötajad on inimesed nagu kõik teised ja ju kulub ka neile meelelahutus ära. 

Küll aga on küüniline pidada sellises mastaabis pidu ajal, mil sajad tuhanded inimesed on valitsuse korraldustega juba ligi pool aastat jäetud ilma võimaluseta osaleda ühiskondlikus elus – ja seda toetudes põhjendusele, et niisuguseid piiranguid on vaja, et vältida meditsiinisüsteemi ülekoormust.

Vastuolu on mitte ainult ilmne, vaid ka väga terav. Seejuures ei oma tähtsust haigla pressiesindaja poolt toonitatud asjaolu, et peost võimaldati osa võtta vaid koroonasüstid õlga saanud inimestel, sest teatavasti on nakatumisnäitajad süstitud ja süstimata inimeste seas juba mõnda aega samas suurusjärgus.

Kui PERHi juhtkond tõsimeeli leiab, et meditsiinitöötajad peaksid saama pidada enam kui poole tuhande osalejaga pidusid, aga sadadele tuhandetele süstimata inimestele pole vaja anda isegi mitte võimalust käia lastega uisuplatsil, spordisaalis, kontserdil või kohvikus – isegi kui nad on koroonahaiguse läbi põdenud –, siis lähtutakse hoiakutest, mis ei vääri lugupidamist. 

Päris kindlasti kõlavad sellisel juhul ka haiglajuhtide tulevased üleskutsed kehtestada uusi piiranguid kurtidele kõrvadele, sest teistele suunatud nõudmised ei toetu moraalsele autoriteedile, kui ise lähtutakse sootuks teistest standarditest.

PERHi suurpidu saadab avalikkusele selge sõnumi, et tarbetute sotsiaalsete kontaktide vältimine ei ole enam vajalik. Seega peaks koroonapiirangud ära lõpetama. Pidutsemisega paralleelselt tuleks arstkonnal see viimane tõdemus valitsuse esindajatele selgelt teatavaks teha. Vastasel juhul kahjustatakse usaldust meditsiinisüsteemi vastu, sest topeltstandardid on kõike muud kui usaldustäratavad.