Kas Itaalia võlakirjaturud nakatavad Kreeka kombel kogu euroala? Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker (pildil) on hoiatanud, et ühest kriisist on küllalt. Foto: Scanpix

Esmaspäevasel erakorralisel euroala rahandusministrite koosolekul jäid õhku lahkarvamused Itaalia tuleva aasta eelarve osas, samal ajal kui Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker hoiatas, et "teha tuleb kõik vältimaks uut Kreekat."

Olukorras, kus Itaalias on taas mainitud rahvusvaluuta juurde tagasi pöördumist, on riigi võlakirjade hinnad kukkunud enam kui nelja aasta rekordmadalusse.

Kõige selle keskel üritab Itaalia tehnokraadist rahandusminister Giovanni Tria lepitada Liiga ja Viie Tähe koalitsioonivalitsuse kulukaid valimislubadusi eurotsooni reeglitega, mis näevad liikmetele ette teatud sihtmärgid puudujäägi osas, kirjutab Bloomberg.

Eelarve, kuhu võlgades riik on hetkel kirjutanud sisse 2,4-protsendise puudujäägi, peab Itaalia valitsus esitama Brüsselile kinnitamiseks oktoobri keskpaigaks.

"Ühest kriisist piisas," hindas olukorda Juncker. "Pärast kõige karmimat kriisiohjamist Kreekas tuleb meil teha kõik vältimaks uut Kreeka kriisi – seekord Itaalias."

Itaalial on kõige kõrgem riigivõlg Euroopas, kusjuures summa osakaal sisemajanduse kogutoodangust (SKT) jääb alla ainult Kreekale.

Õli on tulle lisanud Itaalia parlamendi alamkoja eelarvekomitee esimees ja Liiga majandusasjade kõneisik, tuntud euroskeptik Claudio Borghi, kes ZeroHedge'i andmetel on "enam kui veendunud, et omaenda valuutaga saaks lahendada valdava osa Itaalia probleemidest."

Ka Bloomberg toob ära Borghi sõnad, et euro "ei ole piisav" Itaalia eelarveküsimuste lahendamiseks.

Borghi on hiljem kinnitanud, et "selles valitsuses ei ole plaani eurost väljuda, vaatamata minu isiklikule veendumusele."

Itaalia peaminister Giuseppe Conte on samuti viidanud Borghi sõnadele kui viimase "isiklikule arvamusele."

Siiski ütles Commerzbanki strateeg välisvaluuta vallas Thu Lan Nguyen, et "need vanad eurot rõhuvad Italexiti hirmud on [Borghi sõnade tõttu] taas tagasi."

"Selles ongi tegelikult kogu küsimus – kas euroala laguneb või mitte," sõnas strateeg.

OECD: Itaalia jääb eurotsooni

Itaalias taheti tuua tagasi liir