Sõjaajaloolane Jüri Kotšinev räägib videousutluses oma raamatust "Viimane", mis pajatab Romanovite dünastia viimase tsaari ja ühtlasi Venemaa viimase isevalitseja Nikolai II elust. Raamatu autorit usutleb Markus Järvi.

"Ma võtan oma raamaturiiulist ühe mündi. Vana hõbemünt aastast 1899, vääring 50 kopikat. Sellel on kahepäine riigikotkas. Keeran mündi teise poole ja näen, et seal on kujutatud kunagist isevalitsejat – keiser Nikolai II," räägib Jüri Kotšinev raamatu saamisloost selle eessõnas. Mööda mündi äärt jookseb kiri, mida on võimalik tõlkida, kuid mille sisu pole Jüri Kotšinevi arvates eestlasele kerge edasi anda.

"Õigemini sisu annab tõlge edasi küll, kuid kindlasti mitte nende sõnade kogu energiat ja seda vaimset võnget, mis neisse on kätketud. Jumala armust Nikolai II – keiser ja kogu Venemaa isevalitseja."

Keisril oli elada jäänud 19 aastat, valitseda aasta vähem. "Münt on vermitud aastal, kui miski ei rääkinud sellest, et keisririigil ja kogu vanal elukorraldusel oli elada jäänud vaid 18 aastat," kirjutab Jüri Kotšinev ning tõdeb, et äkitselt sai ta aru, kuidas mündil puudus üks oluline sõna – see, mis sai raamatu nimeks ehk "Viimane".

Milline on Jüri Kotšinevi enda suhe tsaariajaga? Mida räägitakse tsaar Nikolai II tänapäeva Venemaa ametlikus ajalookirjutuses? Kas Venemaa on oma juurte juurde tagasi pöördumas?

Neid ja paljusid teisi küsimusi avab raamatu "Viimane" autor, sõjaajaloolane Jüri Kotšinev Objektiivi usutluses.

Vaadake lisa videost!

Väljavõte raamatu tutvustusest:

1905. aastal toimus Vene revolutsiooni esimene faas, mis kukkus läbi. 1917. aasta veebruaris ja märtsis toimunud Vene revolutsiooni teine faas pühkis maailmakaardilt Vene keisririigi. Kadus tsivilisatsioon, mille olid sajandite vältel üles ehitanud Rjurikute ja Romanovite dünastiatesse kuulunud valitsejad. Tuhandeaastane õigeusklik Venemaa, mida juhtisid läbi ajaloo keerdkäikude isevalitsejad lakkas olemast seitsme päevaga. Revolutsiooni teisele faasile järgnes kolmas 1917. aasta sügisel. Kolmas faas tõi võimule bolševikud. Nende dramaatiliste sündmuste keskpunktiks oli viimane Venemaa isevalitseja keiser Nikolai II. Revolutsioon võttis temalt võimu, riigi ja lõpuks ka elu. Nikolai II-st, inimesest ja keisrist jutustab käesolev raamat.