Peaminister Jüri Ratas külastamas Toidupanka. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Keskerakonda kuuluva peaministri Jüri Ratase sõnul võiks tõsiselt kaaluda nendele inimestele kodakondsuse andmist, kes on elanud Eestis enne 20. augustit 1991 ja kes polnud seotud toonase Nõukogude Liidu militaarse võimuga. Riigikogus esindatud parempoolsed erakonnad seda ideed ei toeta.

Näiteks Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme leiab, et Jüri Ratase plaan lubada oma erakonna vene valijatele kodakondsuse nullvarianti puhub eestlaste ja venelaste vahel lõkkele uue tüli.

Helme: puhkeb uus tüli eestlaste ja venelaste vahel

“On arusaadav, et Keskerakond soovib riigikogu valimiste ajaks muuta valijaskonda samasuguseks, nagu see praegu on Tallinnas ja niiviisi garanteerida endale võimalikult hea tulemus. Juba praegu moodustavad venelased umbes 80 protsenti nende valijatest ning Tallinnas üle 90 protsendi,” ütles Helme.

“Nad võivad kaotada 10–20 protsenti eestlasi ja ikka olla väga suur partei, aga ainult tingimusel, et venelased ei pihustu mitme erakonna vahel ära, vaid jäävad igal juhul toetama Keskerakonda. Just selle pärast ei loobu nad lepingust Ühtse Venemaaga, just selle pärast õõnestavad nad eesti keelt koolides ja kohtutes, just selle pärast tahavad nad relvaeksami muuta tulevikus venekeelseks, just selle pärast lõdvendati tööloa saamise võimalusi Ukrainast ja Venemaalt pärit inimestele ja nii edasi.”

Keskerakonna keele- ja kodakondsuspoliitika on Helme sõnul Eestile hukutav. “Keskerakond lammutab meie põhiseaduslikku korda, mis näeb ette, et Eesti on eestlaste rahvusriik, mõeldud eesti rahvuse, keele ja kultuuri kestmise tagamiseks. Kodakondsuse nullvariant vähendab eestlaste osatähtsust Eesti elu üle otsustamisel. Sisuliselt tahetakse eestlastelt riik alt ära tõmmata ja anda sisserännanutele,” ütles Helme.

“Aga ma küsiks peaministrilt ja kõigilt keskerakondlastelt ning nende hullunud poliitikale vaikivalt kaasa aitavatelt IRL-ikatelt ja sotsidelt: mis te arvate, kes tuleb valitsust kaitsma, kui mitte venelased, vaid eestlased korraldavad uue pronksiöö, sest neil viskab lõplikult üle, mismoodi valitsus neid kohtleb? Või on valitsusel juba plaan valmis paluda taolises olukorras abi vennalikult naaberriigilt?” küsis Martin Helme.

Ratas: enne järgmisi valimisi ei juhtu midagi

Keskerakonna koalitsioonipartneri Isamaa ja Res Publica Liidu esindaja Priit Sibul ütles, et tema erakond ei toeta kodakondsuse nullvarianti mitte mingil juhul, kuid on üllatav, et sellega tuli välja peaminister ja et ta seda praegu tegi. Opositsioonilise Vabaerakonna arvates aga teeb mõte anda kõigile kodakondsus Jüri Ratasest Keskerakonna eelmise esimehe Edgar Savisaare mantlipärija.

Peaminister Jüri Ratas möönab, et enne järgmisi valimisi ei juhtu selles küsimuses midagi. “See on Keskerakonna seisukoht ja koalitsiooniläbirääkimistel oli see laual, ent ma arvan, et enne valimisi ei juhtu selles osas midagi,” lausus Ratas, kuid nentis samas, et Eesti ühiskond vajab erinevate kogukondade suuremat ühendatust.