Justin Trudeau põhjendamas välkvalimisi temake-majanduslanguse ja vajadusega teha temake-majanduskasvu, 18.08.2021. Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Kanada äärmuslike pahempoliitikate ja rangete Covid-19 piirangute kehtestamisega silma paistnud pahempeaminister Justin Trudeau kuulutas pühapäeval 15. augustil välja välküldvalimised põhjusel, et "temake-majanduslangusest" on vaja teha riigi majanduse "temake-taastumine".

Kanada 44. üldvalimised, mis muidu pidid toimuma 2023. aasta novembris, viiakse nüüd kiirustades läbi käesoleva aasta 20. septembril. Poliitikavaatlejad on üksmeelel, et Liberaalse partei juhi Trudeau poolt esile manatud välkvalimiste taga on hirm äärmuslikest koroonameetmetmetest tingitud toetuse kaotuse ees, vahendab uudisteagentuur Reuters. 

2019. aastal toimunud üldvalimistel õnnestus Trudeaul ja Liberaalidel säilitada võim ainult napi ülekaaluga.

Liberaalide sõnul on uusi valimisi kohe vaja selleks, et nad saaksid mandaadi riik oma nägemuse kohaselt Covid-19 epideemiast ja majanduslangusest välja tuua. 

Nii oma saamatuse kui valimiste õigustamiseks on Trudeau kasutanud progressiusu intersektsionaalset uuskeelt. Tema sõnul on riiki tabanud "temake-majanduslangus" (she-cession), mis on vaja pöörata "temake-majanduskasvuks" (she-covery). Sellist uuskeelset majanduse soostamist põhjendavad liberaalid, et Covid-19 juhtumid ja valitsuse totalitaristlikest piirangutest tingitud majanduslangus on eriti raskelt tabanud just nais-inimesi ja emased inimesed on need, tänu kellele riik raskustest välja rabeleb.

Kanada poliitika on maailmas eripärane selle tõttu, et poliitiline veelahe ei lähe mitte niivõrd konservatiivide ja progressistide, kuivõrd meeste ja naiste vahelt. Trudeaud peetakse naiste seas "armastusväärseks" meheks. Poliitikates on liberaalid ja Trudeau rõhunud suuremas osas naiselikele teemadele ning lähenemisele, millest on suuresti tingitud liberaalide edu viimastel valimistel.

Toimetas Karol Kallas