
Euroopa Komisjon soovib teha liiduvabariikide sõjalisest koostööst, Maailma Terviseorganisatsiooni pandeemialepingust, inimeste lausjälgimisest ja sõjast väärteabega ühtse lahenduse.
Euroopa Komisjon tutvustas liiduvabariikide kaitseministritele tulevaste tervisekriiside vastumeetmete kava ja nõuab pandeemiate ning keemia- ja bioloogiliste rünnakute tõrjumiseks koostööd, vahendab sellekohase dokumendiga tutvunud Euractiv.
Täpsemat strateegiat tutvustatakse kunagi juulikuu jooksul ja see keskendub ükskõik millistele vastumeetmetele, mis aitavad tervisekriiside ajal inimesi ravida. Vastumeetmed hõlmavad laia valikut tööriistu, nagu näiteks vaktsiine, ravimeid, tervisejärelvalvet (diagnostikat) ja isikukaitsevahendeid.
Komisjoni kavas on püstitatud kolm suuremat eesmärki: ohtude varane tuvastamine, piisava hulga rahvatervisetööstusele vajalikke varude kogumine ja uute ravilahenduste kiirendatud arendamine. Viimase eesmärgi puhul rõhutatakse eriti jagusaamist antimikroobsest resitentsusest (AMR; antibiootikumid on mikroobide jaoks jõusaal ja mingil hetkel pole neist enam abi).
Hades tellis Herale Ateena
Tervist ja sõda ühendavas strateegias soovitake seada ohud tähtsuse järjekorras ritta, milleks on vaja terviseohtude tuvastamiseks uut "jõulist jälgimissüsteemi". Osutatud lausjälgimislahendus hakkab tegutsema 2022. aastal Covidi ettekäändel loodud üleliidulise ATHINA IT-platvormi kõrval.
ATHINA on "terviseluure ja -tegevuse kõrgtehnoloogia" (Advanced Technology for Health Intelligence and Action) akronüüm. ATHINA tellis 2023. aastal Euroopa [Liidu] tervise ja digivaldkonna täitevamet (Health and Digital Executive Agency; HaDEA), tehes seda tervise hädaolukordadeks valmistumise ja haldamise asutuse (Health Emergency Preparedness and Response Authority; HERA) hüvanguks, mille arendusleping sõlmiti 2023. aasta detsembris. Ehk inimeste tervist, ajupesu ja sõda puudutavate mõttetalgute arengut Euroopa Komisjonis võib kirjeldada: Hades tellis Herale Ateena, millele lisatakse hetkel veel nimeta sõjaline totaalse jälgimise kiht, mille nimeks võib seniste asutuste nimetamise loogikat järgides näiteks saada Rhea.
Apostel Paulus kirjutab 1. kirjas korintlastele (10:20) antiikjumaluste – Zeus/Jupiter, Hera, Ateena jt – kummardamise kaastekstis: "Ei! Vaid ma ütlen, et seda, mida ohverdatakse, ei ohverdata Jumalale, vaid kurjadele vaimudele. Aga ma ei taha, et teie saaksite kurjade vaimude kaaslasteks."
Kõik osutatud Hadesed ja Herad nõuavad Euroopa Liidu maksumaksjatelt üüratuid raha- ning tööohvreid.
Esimuste sees on esimused
Uue sõjalise tervisesüsteemi esimusi kirjeldatakse "lainetena" ja esimene neist hõlmab hingamisteede haiguseid (n Covid-19) ja ahvirõugete moodi kehavedelike kaudu levivaid tõbesid.
Teises laines on vektorite ja loomsetest mahutitest (reservuaaridest) alguse saavad epideemia tekitamise võimekusega viirused (n sääskede kaudu leviv malaaria), millele järgnevad antibiootikumi-resistentsete bakterite poolt tekitatud nakkused.
AMR-i tõttu heidab Euroopa Liidus igal aastal hinge hinnanguliselt 35 000 inimest ja vaatamata kriisi ulatusele pole ravimitööstus näidanud uute antibiootikumide väljatöötamise vastu üles suuremat huvi, kuna see pole majanduslikult kasulik.
Uue strateegiaga loodab Komisjon olukorda parandada ja lubab ravimiettevõtete leida kiirkorras raha, et need mõtleksid välja uusi antibiootikume, "mis aitaksid siis kui kõigist ülejäänutest pole abi".
Kuna võidurelvastumisest, totaalsest jälgimissüsteemist ja uutest vaktsiinidest ning antibiootikumidest tõenäoliselt ei piisa, siis soovitakse lisaks suurendada valuvaigistite tootmist ehk strateegiasse manustatakse kõigele lisaks oluliste ravimite määrus.
Mille kõige juures hakatakse lisaks pidama sõda väärteabega ja tegema teaduspõhist propagandat. Liiduvabariigid peavad panustama "tugeva ja vastupidava" rahvatervisetööstuse tööjõuga.
Antibiootikumide kasutamise juures võiks pöörata tähelepanu, et need mõjuvad inimese mikrobioomile, väidetavalt, nagu vaippommitamine ja mikrobioom on omakorda immuunsüsteemi vundament elik vähemalt sellest oluline osa.
Medikaitsega liidetakse NATO
Igasugustele muudele uue strateegia "keskmes" olevatele lahendustele, on selle oluline osa lisaks sõjaväe ja tsiviilelanikkonna koostalitlus.
2026. aastal esitletakse algatust, mis kannab nime "medikaitse" (Medifence) ja see peaks saama hakkama nn CBRN (keemiliste-, bioloogiliste-, radioaktiivsete-, tuuma-) ohtude ning vastasseisudest tingitud kriisidega. Milleks tehakse koostööd NATO ühis-tervisegrupeeringu ja sõjavägede meditsiiniteenuste juhtide komiteega.
Kõigi kirjeldatud sepitsuste elluviimiseks asutatakse 2025. aasta lõpuks meditsiiniliste vastumeetmete kiirendi, mis peaks tagama "tervisetehnoloogiaid" arendavatele ettevõtetele lihtsama ja rutakama rahastuse raamistiku.
Euroopa Komisjon jätab omale liiduvabariikide ühiste pingutustega loodud sõja- ja meditsiinivara ümberjagamisel jõulise rolli.
Komisjoni uus sõjaline tervisekriiside vastumeetmete kava kattub Maailma Terviseorganisatsiooni pandeemialepingus seatud eesmärkidega, mis omakorda on osa korporatistliku maailmakorra ükstervise ja ühe maailma ehitamise programmist.