Teadmised on jõud! Puhas lollus on väita, et igasugused teadmised ei ole jõud. Mida rohkem teadmiste jõudu inimeste käsutuses on, seda paremini on võimalik SWOTtida. SWOT omakorda on ellujäämiseks hädavajalik oskus, mille "vimmaseadused" ja tsensuur inimestelt ära võtavad, kirjutab Karol Kallas.
Mida kujutab endast SWOT, peaksid teadma kõik inimesed, kes on kokku puutunud ettevõtluse algteadmistega. SWOT analüüs toimib lisaks nii ühiskonna kui üksikisiku tasandil. SWOT on kiriku vaimulike harjutuste lihtsustatud variant.
SWOT on hea, vaimulikud harjutused on parem.
Kes on tehnoloogiauudiseid natukene kauem jälginud, peaks mäletama, kuidas peale 2007. aastal Apple'i poolt turule toodud esimest iPhone'i kõik ülejäänud telefonitootjad ja tarkvaraettevõtted nimetatud seadet naeruvääristasid.
2007. aastal oli Nokia maailma suurim mobiiltelefonitootja, täna toodavad aga Nokia nime all Android operatsioonisüsteemiga mobiiltelefone hiinlased.
Teine suur telefonitootja, seda eriti äriinimeste jaoks, oli BlackBerry. See ettevõte telefone tänaseks enam ei tooda.
Pihuarvutite turul oli suur tegija Palm, millest tänaseks on jäänud järele minitelefone tootev nišiettevõte.
Microsoft üritas telefone ja telefoni tarkvara teha, ostis selleks isegi ära Nokia telefonitootmise, kuid andis mõne aastaga alla.
Tänaseks on olukord mobiiltelefonide turul selline, et kõigepealt on Apple ja selle järel tulevad kõik ülejäänud. Selline olukord ei ole mitte kuidagi tore, aga niisugune on puuduliku teabe ja lolli stratkomi pealt tehtud SWOTi tagajärjed.
Eesti Ilmar Raagid, Raul Rebased ja Peeter Talid on võrreldavad iPhone turule tulemise aja Steve Ballmerite (Microsoft), Olli-Pekka Kallasvuode (Nokia) ja Mike Lazaridiste (RIM/BlackBerry) võimsate tehnoloogiaettevõtete juhtidega.
iPhone'i müügiletulek muutis tervet maailma ja mitte ainult selle tehnoloogia poolt, päris suurel määral. Uute suurte asjade äratundmine on üks asi, kuid kõigi mainitud toonaste võimsate tehnoloogiaettevõtete juhtkondade probleemiks oli asjaolu, et nad ei arvestanud konkurendi suunast tuleva teabega ja pidasid mingil põhjusel iseennast kõige targemaks.
Näitest saab teha järelduse, et SWOT analüüsi tehes peab arvestama igasuguse konkureeriva teabega ja mida "igasugusemal" kujul – tundugu see nii asjatu ja "rumal" kui tahes – seda teavet on käepärast, seda kiiremini "vaim harjutades" tugevaks saab. Ehk kõik algab mõtlemisest ja hea igakülgne teave aitab mõtelda.
Samasse SWOTi patta käib ka vanasõna, et "tunne oma vaenlaseid ja tunne iseennast, siis sadades lahingutes ei satu sa kunagi hätta". Sõjakunstimeisti Sun Tzu tarkuseterast võib teha järelduse, et igasugune infooperatsioon, elik teabe varjamise eesmärke teeniv tegevus, on kasulik eelkõige vaenlasele. Või teistpidi: lollid stratkommarid teenivad Vladimir Putinit. Elik kolmandal viisil: parem ilma stratkomita kui rumalate stratkommaritega.
Samast üteluselõimest ja sadadest muudest maailma rahvatarkustest võib järeldada et inimene/ühiskond on ise endale vähemalt sama suur vaenlane kui välised tegurid iganes seda kujutavad. Esmalt tuleb võita iseennast ja siis on lootust võita vaenlane. Asjaolu, et vaenlane võib olla samasugune tõbras nagu sa ise, probleemi olemust ei muuda.
Teine pool viidatud elutarkusest ütleb, et iseennast tuleb tunda. Kes saab aru, et progressiusk on raske ajuhaigus, mis on kaasa toonud kõike hävitava "roheülemineku", siis selline inimene on arukas ja mõistab, et keegi ei tee "muutinile" enne midagi "ära" kui kaela ei keerata kahekorra laste soomuutmise ning sihiliku energiavaesuse ideoloogial.
Selleks, et saada tugevaks, tuleb mõista oma nõtrusi ning neist vabaneda. Ukraina sõja võitmise lahenduste hulka ei kuulu selle riigi – või Bidenite klanni – korruptsiooni varjamine, vaid lahenduseks on kogu nimetet mädapaise välja kõrvetamine. Kui seda ei tehta, on kogu üritus suure tõenäosusega samasugune kaardimaja ehitamine, nagu olid Afganistani ja Iraagi sõjad.
Loodetavasti kõik mäletavad toonast stratkomi, kuidas Eesti kaitses seal oma "demokraatiat". Neis riikides sõdimisest oli kindlasti kasu, kuid moslemeid oleks võinud õppida jahtima ka ilma rumala jutu ajamiseta. Paraku kulub üpris lähedases tulevikus islamistide käsitsemise oskus marjaks ära, sest nii Venemaad tundvad strateegid kui Euroopa enda kõrged sõjaväelased on üpris kindlad, et Euroopat ootab vältimatult ees suurem kaklus.
Nii saab arukas SWOTi tegija aru, et Eesti progressiusklik valitsus on läbi ja lõhki korrumpeerunud. Kui "õiget usku" inimene võib ennast ise saata "Euroopasse" väga kõrge töötasuga ametikohale, kuidas "õiget usku" poliitikud võivad karistamatult lüüa laiaks sadu miljoneid eurosid kasututele ja tarbetutele süsti- ning testiprogrammidele, kuidas "õigeusklike" valitsus võib vaipsüstimise toel kehtestada "ketserite" suhtes põhiseaduse vastase apartheidirežiimi, kuidas "õigeusklik" poliitik võib teha lapsest kummalisi pilte, siis saab iga täie mõistuse juures inimene aru, et see riigikord on roiskunud. Tundes iseennast, kui keegi mädaneb ja seda mäda ei ravita, siis kole lõppmäng pole enam kaugel.
Stratkomi on kindlasti vaja ja värskel, mitte roiskunud, kujul peaks see esimese hooga sõdima enda süsteemi mädanikega. "Õppustel peaks olema raske" ja enda vigade väljajuurimine on üks raskemaid ülesandeid. Väärastunud stratkom seevastu sõdib "oma inimeste" terve mõistuse, aastatuhandete jooksul inimloomuse osaks saanud väärtuste, moraali, loodusseaduste ja tõega.
Täna võib jälgida, kuidas teabe leviku piiramine teeb rumalamaks ka stratkommarid endid. Kui Eesti Ekspressis ilmunud "Venemaa väärteabe inforongi" paljastamine on Eesti strakommarite tase, siis on selge, et see jõuk ei saa millegagi hakkama.
Võib näiteks vaadata Objektiivi ja Hiina Rahvavabariigi SARS-CoV-2 viirust puudutava teema peale. 2020. aasta alguses võis tõesti olla uue asja suhtes ettevaatlik. Ikkagi mingi sõjalabori nikerdis ja nii edasi. Alates viidatud aasta sügisest on Objektiivi ülevaated ja arvamused olnud rohkem tõsi kui kõik joller-lutsar-teadusnõukodade, terviseametite ja poliitikute edastatud jutupunktid kokku. Oleks Objektiivi käsutuses olnud samasugused stratkomi vahendid, oleks Eesti inimesed täna palju tervemad, rohkem inimesi elus ja majandus paremal järjel.
Nii nagu Twitteri ja muudest paljastustest ning üha suuremast arvust teadustöödest võib aru saada, tehti nii piirangute, sulgemiste kui vaipsüstimisega põhimõtteliselt kõik valesti. Inimesi tapvalt ja ühiskonna lõime hävitavalt valesti. Vähegi avarama pilguga inime teab tänaseks, et Covidi aja "uskuge teadust" oli samuti üks urrima "universumi kuningate" stratkomi ajusid ussitama ajava mädateabe levitamise operatsioon.
Lugege Objektiivi, jääte ellu!