NATO peasekretär Jens Stoltenberg ajakirjanike ees enne sel nädalal Brüsselis toimunud NATO kaitseministrite kohtumist. Foto: Scanpix

NATO peasekretär Jens Stoltenberg hoiatas lõppeval nädalal, et Euroopa uus “kaitseliit” ei tohi allianssi õõnestada.

USA kardab, et Euroopa Liit võib õõnestada NATOt, kasutades sõjalise kootöö pakti ehk nn alalist struktureeritud koostööd (Permanent Structured Cooperation, PESCO) kaitsmaks oma kaitsetööstust, kirjutab Deutsche Welle.

Nagu hoiatas Stoltenberg, ei tohi Euroopa Liidu relvajõudude pakt “mingil juhul” allianssi asendada ega välja vahetada.

Stoltenbergi hoiatus allianssi mitte nõrgestada kõlas Brüsselis toimunud NATO kaitseministrite koosviibimise eelõhtul.

NATO peasekretär rõhutas, et “NATO ja Euroopa Liidu” omavaheline “konkureerimine” oleks arusaamatu ning toonitas, et PESCO ei suudaks “mitte kuidagi” asendada tema juhitud organisatsiooni Euroopa julgeoleku kaitsmisel.

Euroopa Liidu “alaline struktureeritud koostöö” on langenud USA ametnike terava kriitika osaliseks, kes kardavad, et seeläbi tõmmatakse osa ressursse NATOst eemale.

Pärast kõnealust kahepäevast tippkohtumist Brüsselis kuulutas USA kaitseminister James Mattis Postimehe teatel, et “eksisteerib selge üksteisemõistmine lisada Euroopa Liidu kirjalikesse dokumentidesse, et kollektiivkaitse on NATO missioon ja ainult NATO mission.”

Eesti kaitseminister Jüri Luik on lubanud, et PESCO aitab tagada turvalisema Euroopa selle kodanikele.

Kui kõnealune moodustis mullu suvel välja kuulutati, teatas kaitseministeerium meediale, et “PESCO loomise näol on tegemist Euroopa Liidu aluslepingu seni rakendamata artiklite elluviimisega.”

Pressiteates kirjutati ka, et “PESCOs osalevatele liikmesriikidele jääb suveräänne õigus juhtida oma riigikaitset ning PESCOs arendatud võimed hakkavad kuuluma liikmesriikidele, kes saavad neid kasutada enda soovil mis tahes formaadis, sealhulgas riiklike ja NATO vajaduste täitmiseks.”

Täitunud unistus: Euroopa Julgeoleku- ja Kaitseliit

Pealik pidas kõnet: üks president, üks raha, üks armee