Foto: Hippopx

Peavooluajakirjandusel on Covid-19 ja vaktsiinide kirjeldamiseks täiesti vastupidised lähenemised. Esimese puhul külvatakse paanilist hirmu ja teise puhul üritatakse “faktikontrollides” ning muul viisil maha suruda igasugune ettevaatus. Kuid siiski lipsab selliste narratiivide vahelt aeg-ajalt kogemata välja ka tõde, kirjutab Adam Dick Ron Paul Institute’i lehel.

Suure Raha peavooluajakirjandus, mis on aasta aega näinud vaeva koroonaviiruse suhtes maksimaalse hirmuõhkkonna loomisega, on Covid-19 vaktsiinide osas millegi pärast võtnud vastupidise seisukoha. Eksperimentaalsed vaktsiinid, mis tavamõistes ei kvalifitseeru isegi vaktsiinideks, mis kiiruga ja vajalike katsetusteta on tunnistatud kasutuskõlblikeks, on Suure Meedia kinnitusel turvalised ning kõik peavad laskma ennast vaktsineerida. 

Kuid isegi sellise arulagedalt optimistliku eksperimetaalsete vaktsiinide kajastuse juures juhtub vahest, et tõde saab kogemata avalikuks.

3. veebruaril avaldas ABC News artikli “Faktikontroll: Covid-19 vaktsiinide ja pärast vaktsineerimist juhtunud surmade vahel pole seost”. Loo sisuks on väide, et kõik inimesed, kes surevad peale koroonaviiruse vastu vaktsineerimist, oleks nagunii elust lahkunud. Vaktsiin ei oleks kuidagi saanud olla surma põhjuseks ja seda isegi siis kui inimesed surid kohe peale vaktsineerimist või kui ootamatud surma asjaolud iganes ka olid. Kõik sellised surmad on “faktikontrolli” andmetel ainult kokkusattumus. Pealegi, Ameerika Ühendriikides sureb iga päev palju inimesi – keda on artikli andmetel 8000 ümber. 

Selline ajakirjandus näib soovmõtlemisena? Selline mõttemall on vastupidine sellele, mida rakendatakse koroonaviiruse puhul. Koroonaviiruse puhul on suure raha meedia ja valitsuse arust alati kui inimene sureb ja tema viiruseproov juhtub olema positiivne, tapjaks koroonaviirus. Seda sõltumata, millised muud terviseprobleemid elust lahkunud inimesel võisid olla ja sellest, et tänased koroonaviiruse testid annavad suurel hulgal valepositiivseid vastuseid.

Kuid viidatud ABC uudisel on siiski teatud väärtus nende inimeste jaoks, kes ei taha lugeda suure raha meedia järjekordset juttu sellest, kuidas kõik ja jube kiiresti peavad laskma ennast eksperimentaalse vaktsiiniga süstida. Kuskil poole peal on artiklis üks lause, mis annab alust arvata, et järeldus, nagu vaktsineerimisel ja surmadel pole seost, ei ole siiski päris tõsi. Uudises seisab: “Iga kord kui keegi jääb peale vaktsineerimist haigeks või sureb peatselt, uurivad seda juhtumit valitsusasutused, et teha kindlaks, et nende kahe vahel pole seost.” 

Kas tegemist on ettevaatamatusest tõe rääkimisega?

Toimetas Karol Kallas