Poola peaminister Mateusz Morawiecki (vasakul) ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker eile ajakirjanike ees manööverdamas. Foto: Scanpix

Poola uus peaminister vahetas eile välja teravust tekitanud välis-, kaitse- ja keskkonnaministrid ning näis üritavat siluda suhteid partneritega Euroopa Liidus.

Hiljem Euroopa Komisjoni presidendiga kohtunud Mateusz Morawiecki pälvis viimaselt hiljem tunnustava teate, nagu olnuks neil Brüsselis "sõbralik" ja "konstruktiivne" õhtusöök.

Morawiecki oli uute ministrite ametissenimetamisel kinnitanud, et "me ei ole ega taha olla dogmaatiline, doktrinaalne valitsus, või sotsialistlike või neoliberaalsete äärmuste valitsus."

Ta rõhutas, et tahab Poolale olulist rolli tugevas Euroopas.

Samas jättis Morawiecki ametisse vastuoluliste kohtureformide eest vastutava justiitsministri Zbigniew Ziobro, andes mõista, et toetab mainitud muudatusi.

Juncker kinnitas, et on vastu Poola eurotoetustest ilmajätmisele väidetavate probleemidega õigusriigi reeglite järgimisel.

Euroopa Liidu eelarvevolinik Günther Oettinger väitis siiski hiljem, et üleliidulistest fondidest raha saamine sõltub "õigusriigi ja kohtute sõltumatuse jätkumisest või taastamisest" Poolas.

Samal ajal moodustavad Euroopa Liidu rahad Poola avalikest investeeringutest tervelt 60 protsenti.

Paljude poolakate üllatuseks põhjaliku valitsusremondi teostanud värske peaminister andis muudatuste ilmnedes teada, et "see on uus valitsus uue ja parema Poola" pärast.

Ta lisas siiski, et "meie jaoks on kõige tähtsam asi ehitada üles tugev ja turvaline Poola, nii selle piiridel kui piiride vahel."

Paljude vaatlejate arvates on Euroopa Liidu jaoks Poola puhul põhiprobleemiks soovimatus võtta vastu kvootide alusel moslemitest migrante, mitte kohtureformid.

Nii süüdistabki Juncker Poolat ja teisi Kesk-Euroopa riike rassismis ning ütles ka Morawieckile, et kvoote tuleb aktsepteerida.

Paari põgus astumine avalikkuse ette oli kohmakas ja käepigistus näis ära jäävat: