Kash Patel Foto: Scanpix

President Donald Trumpi aja kõrge luureametnik väidab, et Pentagoni luuredokumentide tegelik lekitaja peab olema kas kõrge sõjaväelane või luureametnik. 

Kash Patel on president Donald Trumpi aja USA kaitseministeeriumi personaliülem ja endine rahvusliku julgeoleku direktori (DNI) asetäitja. Breitbartile antud intervjuus seab ta kahtluse alla Pentagoni lekete ümber kujundatud narratiivi. Eriti on tema jaoks küsitav, kuidas 21-aastane Massachusettsi rahvuskaardi õhuväe reservist pääses üksi ligi ülisalajastele sõjaväe dokumentidele. 

Pateli, kes varasemas elus oli föderaalprokurör, sõnul ei usu ta "hetkekski, et see tegelane – 21-aastane õhuväe reamees – haldas ainuisikuliselt kogu seda operatsiooni". 

Pateli sõnul ei ole esiteks võimalik, et lekitaja Jack Teixeira pääseks sellisele teabele ligi ilma, et keegi kaitseministeeriumist (Department of Defense; DOD) või luurajate kogukonnast ei oleks selle talle üle andnud, sellise teabega teda varustanud või andnud talle teada, et sellised asjad tuleb avalikustada. Tema sõnul "pole see lihtsalt võimalik".

Kuigi Teixeira töötas infotehnoloogia (IT) valdkonnas, ei olnud tal sellisele teabele ligipääsu.

"Sa võid olla kaitseministeeriumis kõige tähtsam IT inimene, kuid sul poleks ikkagi ligipääsu tegelikule teabele. Peaaegu mitte kunagi ei pea ükski IT inimene tundma, nagu me ütleme, luureandmete põhiainest (substance of the intelligence). Nende ülesandeks on tagada turvalisus andmete ümber ja kaitsta neid avalikuks saamise eest," jätkas Patel.  

"Sellised asjad on hullumeelselt tundlikud," rääkis ta. "Üheksakümmend üheksa protsenti inimestest, kellel on juurdepääs kõrgema salastusastmega/tundlikele (Sensitive Compartmented Information; SCI) andmetele, ei pääse sellistele dokumentidele ligi. Mina kui endine DNI asetäitja, kaitseministeeriumi personaliülem ja inimene, kes kirjutas presidendile igapäevaseid julgeolekuolukorra ülevaateid, kellel oli kõige kõrgem turvaklassifikatsioon, tean seda. Sõna otseses mõttes ei ole Ameerika Ühendriikides väga palju inimesi, kellel on ligipääs sellist liiki luureandmetele. See on nii kindlal põhjusel ja selle tõttu selliseid asju ei juhtu." 

Pateli sõnul saadetakse staabiülemate komitee päeva kokkuvõte, mille kirjutab kokku nende luuredirektoraat (Directorate of Intelligence; J2) küll tuhandetele inimestele, kuid seejärel käib sellega kaasas täiendav teave, mis on üldisest ülevaatest eraldatud ja see saadetakse väiksemale grupile inimestele. "Täiendav luureteave on väga tundlik, sest sellest näeb, kuidas me oleme selle saanud, kellelt me oleme selle saanud, millal me selle saime ja kas me võime samast allikast veel midagi saada ning kuidas see meile üle anti," rääkis ta. 

Õhuvägi kinnitab, et Teixeira on õhuvägede esimese klassi reamees (Airman First Class), mis on Õhuvägede kolmas madalaim auaste ja täpsemalt on ta "kübertranspordisüsteemide teenistuja" (cyber transport systems journeyman), mis sisuliselt tähendab IT-tehnikut. Ta asus Rahvuskaardi Õhuväe teenistusse 2019. aasta 26. septembril. Tema töökoht on Massachusettsi osariigis asuvas Rahvuskaardi Otise Õhuväebaasis.  

Teisena osutab Patel, et laad, kuidas salastatud teavet jagati osutab, et ta ei tegutsenud üksi.

"Kas ta töötab [Õhuväe] IT valdkonnas või mitte, pole tähtis. Viis, kuidas seda [teavet] toodeti; laad, kuidas see avalikustati – leheküljed, väljatrükkidest tehtud fotod, mis avaldati ilmavõrgus – tegemist on metoodilise ebaseadusliku salastatud teabe avaldamisega," kinnitab Patel.

"Minu hinnangul tegi ta selle teabe avalikustamise juures kindlasti koostööd teatud kaitseministeeriumi või luurevaldkonna inimestega. Tegemist on Julian Assange'i stiilis ettevõtmisega. See nooruk – tahtmata teda kuidagi solvata – 21-aastasena ei oska korraldada sellist viiekuulist ebaseadusliku luureteabe avalikustamise operatsiooni," jätkas ta.

Patel juhib samuti tähelepanu, et paljastuste avalikustamist saatev käsitöö osutab samuti asjaolule, et üritatakse varjata, kui kahjutegevad on need lekked tegelikult.

"Ma arvan, et kaitseministeerium ja luurekogukond andsid need dokumendid ise New York Timesile ja Washington Postile [ajalehed, mis "lekke" avalikustasid]," jätkas ta. "Nad andsid need dokumendid ajakirjanikele, millise käiguga nad üritavad midagi varjata. Neil on vaja, et inimesed oleksid kindlad, nagu Ukrainas läheks kõik plaani kohaselt. Neil oli vaja näidata, et see on ainult üks võrukaelast 21-aastane tegelane kuskilt Cape Codi õhuväebaasist." 

"Asjaolu, et New York Times ja Washington Post avaldasid selle "pommuudise", paneb mind samuti mõtlema, et tegemist on Russiagate'i laadis ettevõtmisega. Kui süvariigi tegelased tahavad midagi avalikustada, siis nad jagavad seda oma kanalite kaudu," rääkis ta. "Kas ma peaksin uskuma, et need kaks ajalehte leidsid selle tegelase üles esimesena, enne Föderaalset Juurdlusbürood (FBI)? See on absurdne. Selline on ajajoon, mida meile näidatakse. Et nüüd on meil New York Timesis ja Washington Postis paremad uurijad kui FBIs?"

"Tegemist on laiaulatusliku millegi varjamisega," väidab Patel Teixeira vahistamise kohta. "Teema üle arutletakse veel mõnda aega ja neile oli vaja kiiret võitu. Selle noore inimese suhtes peab algatama uurimise, selles pole küsimust, sest minu hinnangul rikkus ta seadust ja teda tuleb selle eest karistada." 

Teiselt poolt on Pateli sõnul tegemist kindlasti enda naha päästmise (Cover Your A**) operatsiooniga. "Me ei ole veel jõudnud selle kõige tõsisema osani. Me pole veel seal kohal. Kindlasti tuleb veel asju. Teate, neis jututubades võib ringelda rohkem teavet ja nii edasi, kuid nemad tahavad rääkida sellest noorest mehest ja mitte päriselt lekkinud luureandmetest."  

Tema sõnul näitavad paljastused, et nii Joe Biden kui Pentagon on ameeriklastele valetanud selle kohta, kui edukas on Ukraina pool sõjas.

"Minu hinnangul on nende paljastuste kokkuvõtteks, et meie üritus Ukrainas; üritus, mille eest me oleme maksnud 100 miljardit dollarit, on läbi kukkumas," jätkas Patel.

"See on ka põhjus, miks need paljastused on kaitseministeeriumis põhjustanud sellise tormi. Nad on paljastatud ja mitte kellelgi ei ole vastuseid. Ma ei tea, kas kongress võtab midagi ette, kuid kaheksa jõuk [kaheksa kongressisaadikut, kes peavad kõik salaoperatsioonid heaks kiitma], sõjaväeteenistuse komisjon (Armed Services Committee) ja ilmselt isegi luurekomisjonid peaksid sellega tegelema," rääkis ta.

"Miks ei ole sõjaväeteenistuse komisjon kutsunud Staabiülemate Komitee juhti kindral Mark Milley'id ja kaitseminister Lloyd Austinit aru andma ja nõudnud neil vande all tunnistamist, miks nad on valetanud nii Ameerika Ühendriikide presidendile, või on lubanud tal valetada Ukraina operatsioonide edukuse ja läbikukkumiste kohta, kes Ukrainas sõdivad ning kui palju raha USA seal kulutab? Sest nad on meile kuude kaupa rääkinud, et me saame kohe Vladimir Putinist jagu," jätkas Patel.

"Miks neist asjust ei räägitud neile kongressi liikmetele, kes peaksid valvama meie kõige kõrgema taseme luuretegevuse järele? Ja kui neile seda räägiti, siis on meil veelgi suurem probleem, sest see näitab, et Ameerika Ühendriikide positsioonid on Ukrainas nõrgenemas," lõpetas Patel.

Tõlkis Karol Kallas