Kersti Kaljulaid ETV saates "Esimene stuudio". Foto: kuvatõmmis

Eesti president Kersti Kaljulaid väljendas ETV saates "Esimene stuudio" seisukohta, et abordivastane võitlus ei ole teema, millega peaks aktiivselt tegelema ning et tema arvates ei ole abort meie ühiskonnas olnud ka murekoht, vaid on siia imporditud diskussioon. Ainuüksi mullu tapeti Eestis enne sündi 3772 last.

Saatejuht Andres Kuuse küsimusele, kas katuserahade jagamine eelkõige abordivastasele liikumisele on aus, läbipaistev ja selge poliitika tegemine, vastas president Kaljulaid, et "see on aus, läbipaistev ja selge ja see on selle valitsuskoalitsiooni kõige tähtsam teema, millega nad tahavad tegeleda, mõeldes siis vabaühenduste ja regionaalpoliitika poole raha suunamisest läbi katuserahade. See on nende aus ja selge deklaratsioon. Nende jaoks on see diskussioon, mis minu hinnangul Eesti ühiskonnas puudub, on siia sisse toodud, kõige olulisem küsimus, vaadates katuserahade jagamist. See on väga selge ja ma loodan, et ka valijale on see samamoodi selge. Ja rõhutan, et see on kogu koalitsiooni ühine nimekiri."

Kuuse järgmisele küsimusele, et kas aastal 2020 on abordivastane võitlus teema, millega peaks aktiivselt tegelema vastas Kaljulaid: "Minu arvates ei ole. Minu arvates ei ole see ka meie ühiskonnas olnud murekoht. See on meile imporditud diskussioon. See on veel üks selline lõhe, mida meil ei olnud, mille saab luua ja millest siis saab toituda lootes siis paremale häältesaagile. Ma saan aru, kes seda teeb ja miks seda teeb, aga ma väga hästi tegelikult ei mõista seda, miks see leiab sellist laialdast koalitsiooni toetust."

"Mu järgmine loogiline küsimus olekski olnud, et kui Tanel Kiik ütleb, et riik ei peaks andma signaali, et arutame abortide keelustamist, Jüri Ratas ütleb, et tema abordikeeldu ei toeta… mis siis loeb, sõna või tegu?" küsib Kuuse järgmisena.

"Siin on see, et tuleb kohe esile see, et meil on koalitsioon ja koalitsioonilepingu piirid ja nõnda edasi eksole, aga mul on alati see küsimus, et kas südametunnistusel on ka nagu mingi roll ja koht. Minu arvates ei ole võimalik neid kahte signaali korraga saata. Mitte kuidagi ei ole võimalik neid kahte signaali korraga saata. Ja vabandage väga, aga sellised arutelud selle üle, kas naisel peab olema kontroll tema keha üle või ei pea olema, need ei peaks kuuluma meie Eesti ühiskonda. Ma ei oleks kunagi arvanud, et nüüd pean ma mõtlema sellistel teemadel, mõeldes oma tütrele, oma tütre tütrele. Meil ei ole seda diskussiooni, see on imporditud siia ja see ei ole meile oluline olnud ja ärge püüdke seda meile oluliseks teha," vastas silmnähtavalt ärritunud Kaljulaid.

Mullu tapeti Eestis enne sündi 3772 last

Mullu tehti haigekassa rahastuse toel omal soovil 3024 aborti, mille eest haigekassa maksis kokku ligi 65 000 eurot. Vabatahtliku abordi tegijaid oli kokku 2876, mis tähendab, et osa neist tegi aborti sama aasta sees korduvalt. Aborte kokku, sh erakliinikutes ilma haigekassa rahastuseta, tehti Eestis mullu 3 772.

Toimetas Martin Vaher