Foto: Scanpix

Tänasest Postimehest võib lugeda, kuidas riik jättis möödunud aastal kuni 100 000 inimest ilma sadadest eurodest tulumaksutagastusest. Kannatajateks olid vähemteenivad kodanikud, kellele tähendanuks see arvestatavat lisasissetulekut. Kokku arvutatuna pani Jüri Ratase valitsus oma taskusse 30 miljonit eurot.

Rahalist kaotust oleks olnud võimalik vältida, kui valitsus oleks otsustanud, et inimesed saavad ka 2017. aastal teenitud tuludelt maksutagastust. Kuid seda ei tehtud.

Omaenda valijate riisumine

2016. aasta novembris võimule tulnud Keskerakond koos sotsiaaldemokraatide (SDE) ja IRLiga asus muu kõrvalt agaralt muutma ka senist tulumaksusüsteemi, seades vabastuse piiriks 500 eurot.

Sama seadusega sätestati, et tolle ajani vaid aasta aega kehtinud madalapalgaliste maksutagastus kaotatakse.

Kuid 500-eurone maksuvaba tulu määr hakkas kehtima alles 2018. aastast ja nii maksidki näiteks 480 eurot või vähemgi teenivad inimesed 2017. aasta kestel ikka oma 60 eurot kuus riigile edasi.

Tagasi seda nad enam ei saanud. Oleks Ratase valitsus madalapalgaliste maksutagastusega jätkanud kuni uue süsteemi jõustumiseni, oleks vähemteenivad inimesed eelmise aasta kevadel ka oma raha kätte saanud.

Otsustajad vaikivad

Postimehe sõnul olid Riigikantselei esindajad selgelt häiritud, kui neil Ratase valitsuse otsust selgitada paluti.

Peaminister Jüri Ratas jättis küsimustele sisuliselt vastamata.

SDE juhi Jevgeni Ossinovski sõnul olid Postimehe kalkulatsioonid valed ja ta "kukkus ise arvutama".

Toonane IRLi esimees, praegu Eesti 200 niiditõmbajaks olev Margus Tsahkna lükkas vastamise vastutuse edasi endisele rahandusministrile Sven Sesterile. Kokkulepet Postimehega, et edastab enda kommentaari kirjalikult, Tsahkna ei pidanud.

Maksu- ja Tolliameti tagasiside Postimehe arvutustele vigu ei näe: "Meie maksuspetsialist vaatas arvutused üle ja need on õiged," kinnitas EMTA pressiesindaja Kaia-Liisa Tabri väljaandele.

Täpsemalt loe Postimehest.

Refereeris: Lennart Käämer