Vaade Davosele, 21.01.2025 Foto: Scanpix

20. kuni 24. jaanuarini toimub Šveitsi Davose mägikuurordis Maailma Majandusfoorumi igaaastane kokkusaamine, mille loosungiks on "Koostöö intelligentsel ajastul".

Kuskil 120 riigist pärit ligikaudu kolme tuhande rikkuri, äriinimese, aktivisti ja poliitiku aastakoosoleku peateemadeks on usalduse taastamine, kasvu ümbermõtestamine, inimestesse investeerimine, planeedi turvamine ning intelligentse ajastu tööstused. 

Maailma Majandusfoorumi (WEF) Suure lähtestamise ja "teil ei ole midagi ning te olete õnnelikud" algatuste täienduseks on selleks korraks välja mõeldud veel üks uue maailmakorra lahendus, mida nimetatakse "planeedi ühisvaraks" (planetary commons). Davose liikumist juhtiv seltskond paistab arvavat, et teatud keskkonnakatastroofist tuletatud "ühisõiguste" tõttu oleks põhjendatud tervest maailmast kolhoosi moodustamine.   

Kuid suurimaks ohuks maailmale ei peeta siiski kliimat, vaid jätkuvalt tahtlikku- ja tahtmatut väärteavet.

Davoses on kohal Euroopa Liidu tippbürokraadid eesotsas Ursula von der Leyeniga. Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, kes saatis 20. jaanuaril presidendi korraldusega kliimakommunismi tema presidendiperioodi vältel ajaloo prügikasti ja kuulutas sõnavabaduse inimeste võõrandamatuks põhiõiguseks, esineb davoslastele 23. jaanuaril videosilla vahendusel. Tõenäoliselt, samuti eemalt, astub üles ka Elon Musk.

Davose konverentsi osalised vaatasid üheskoos "Trumpi teise hooaja esimest osa" ehk tema teistkordset ametisse vannutamist, mida uudisteagentuur Reuters nimetab "maailma kõige eksklusiivsemaks ühiseks filmiõhtuks". 

Davose kokkutulekud on seni olnud Bill Gatesi ja George Sorose moodi üleilmastujatest "heategijate" ja "visionääride" pidupäevad, kuid Trumpi ja tema valitsuse liikmete (Musk, RFK Jr, Kash Patel, Pam Bondi jne) silmis on sellised inimesed enam-vähem paariad. 

2024. aastal esinesid Davose foorumil teiste hulgas Argentiina president Javier Milei ja mõttekoja Heritage Foundation president Kevin Roberts. Esimene põhjendas korporatistidele, miks sotsialism on majandusele hukatuslik ja teine selgitas, et kõike peaks tegema Davoses räägitule vastupidiselt.

Toimetas Karol Kallas