Valimisjaoskond. Foto: Illimar Toomet

Pühapäeval, 9. juunil, tuleb kindlasti valima minna, hoidudes elektroonilisest hääletamisest ja hääletades pabersedeliga. Oma häält ei tuleks raisata nendele poliitilistele jõududele, kes vastutavad Eesti elu viletsaks tegemise eest, vaid toetada pigem konservatiive, kirjutab kolumnist Veiko Vihuri.

Pühapäeval, 9. juunil, toimuvad Euroopa parlamendi valimised. Head kodanikud, minge kindlasti valima põhipäeval, pühapäeval, ja valige valimisjaoskonnas pabersedeliga.

Elektrooniline hääletamine kodu- või tööarvuti taga on küll mugav, kuid asjatundjate kinnitusel ei ole e-häälte lugemise protsessi võimalik vaadelda ega kontrollida. See asjaolu seab tegelikult kahtluse alla valimiste legitiimsuse, ent seni on mõjukad jõud ja institutsioonid ühiskonnas otsustanud teha nägu, et kõik on kõige paremas korras. Ainus, mida e-hääletamist mitteusaldav kodanik praegu teha saab, on võtta valimistest osas traditsioonilisel viisil – minna valimispäeval jaoskonda ja hääletada sedeliga. Pettuse kahtluse korral on sedeleid lihtne kõigile arusaadaval viisil üle lugeda.

Teiseks, ärge andke oma häält peavoolu erakondade esindajatele, sest siis te kiidate heaks oma elutingimuste jätkuva halvenemise. Alates 2021. aastast on Kaja Kallase erinevate valitsuste näol Eestis võimul olnud lisaks Reformierakonnale ka Keskerakond, Isamaa, sotsiaaldemokraadid ja Eesti 200, s.t kõik eelmise ja praeguse koosseisu erakonnad.

Suur hulk inimesi on selle aja jooksul jäänud vaesemaks ja nende elujärg on halvenenud, sest valitsused ei ole osanud ega tahtnud muuta ebaõiglast majanduspoliitikat. Kavandatav rohepööre ning riigieelarve lappimiseks mõeldud üüratud maksutõusud ühes uute maksudega teevad meid veelgi vaesemaks. Kõik parlamendierakonnad peale konservatiivide on osalised selles poliitikas ja hea tulemus europarlamendi valimistel julgustab neid samamoodi jätkama.

Paljud inimesed annavad oma hääle lihtsalt neile sümpaatsete isikute poolt, taipamata, et toetavad sellega poliitikat, mis ei pruugi neile tegelikult üldse meeldida. Valid kauni naeratuse ja sümpaatse oleku – saad aga kaela vaeseks tegevad maksutõusud, rahvast kurnava kliimapoliitika, arutu sisserände soosimise jne.

Eesti Autoomanike Liit on seda väga tabavalt kommenteerinud:

„Seega, hea valija – kui sa ei soovi automaksu, siis on õige aeg seda välja näidata juba EU parlamendi valimistel. Nende valimiste kõige olulisem väljund on tegelikult valija meelsuse näitamine.

Kui te ei ole rahul SDE poliitikaga, siis ei ole ka mingit põhjust anda oma häält ühelegi SDE poliitikule, hoolimata sellest, kui sümpaatne see vanem daam juhtub olema.

Kui te ei ole rahul E200 poliitikaga, siis JOHHAIDII – milleks neile anda oma häält. Tänaseks säravad seal pika plaani asemel vaid kahtlased seosed neid toetanud ettevõtetega ja haldussuutmatus, millest on saanud näiteks paljude koolilaste personaalne mure oma hariduse ja haridustee jätkamise osas.

Kui sa arvad, et Reformierakonna poliitika on läbikukkunud – siis tea, vastutavad on selle eest kõik Reformierakonna liikmed. Ei ole mõistlik Kaja Kallase üle ironiseerides anda häält Paetile. Sinu hääl on klimp nende ühises supipotis."

Minu soovitus on valida rahvuskonservatiive, kes seisavad mõistlike põhimõtete eest nii Eestis kui Euroopa Liidus. Tugevdagem ühelt poolt rahvusriikide suveräänsust pooldava liikumise jõuõlga Euroopa parlamendis ja andkem teisalt kodustele valitsejatele märku, et nad on Eesti elu paremaks muutmisel täielikult läbi kukkunud ega vääri kodanike usaldust.

Küsimus ei ole mõnede poliitikute aitamises soojale kohale. Demokraatlikus süsteemis on argumendiks saadud häälte arv – selles summeerub valijate tahe. Kui paljud konservatiivsed valijad peaksid koju jääma, arvates, et neist ei sõltu nagunii midagi või mis sellest Euroopa parlamendist üldse kasu on, siis võimutseb teiste kodanike tahe. Siis saabki öelda, et eesti rahvas toetab vasakäärmuslasi, progressiive, end liberaalideks kuulutanud autoritaare jne.

Niisiis – ärge jääge koju, vaid tulge eelseisval pühapäeval välja ning toetage konservatiive. Seda tehes välistate võimaluse, et hämarad jõud teie eest e-valimistel „hääletada" saavad ning et teie poliitiline eelistus jääb arvesse võtmata.