Kongo Demokraatlik Vabariik esitas turuväärtuselt maailma suurima ettevõtte Apple'i vastu Prantsusmaal ja Belgias kriminaalkaebuse, kuna ettevõtte toodetes kasutatakse väidetavalt Kongost röövitud maavarasid.
Kongo Demokraatlikku Vabariiki (DV) esindavad juristid väidavad, et Apple kasutab mineraale, mis on Kongo DV-st röövitud ja "pestud puhtaks" üleilmsete tarneahelate kaudu. Selliste maavarade kasutamise tõttu võib Apple olla kaasosaline kuritegudes, mida panevad toime Kongo DV mässulised, kelle valduses on mitmed riigi idaosas asuvad kaevandused, vahendab Euronews.
Süüdistustused Apple'i vastu valmistas Kongo justiitsministeeriumi tellimusel ette rahvusvaheline õigusabi ettevõte Amsterdam & Partners LLP.
Prantsusmaa ja Belgia õiguskaitseorganid peavad otsustama, kas kaebustel on nende uurimiseks ja Apple'i vastu kriminaalsüüdistuse esitamiseks piisavalt alust.
Kongo DV-d esindavate juristide sõnul on Apple'i tarneahel "veremineraalidega" reostatud ja konkreetsemalt osutatakse, et tina, tantaal ning tungsten, mis on elektroonikatööstuses kasutatavad nõndanimetatud 3T mineraalid, on pärit Kongo DV sõjapiirkondadest.
"Sellised tegevused toetavad vägivallatsüklit ja vaenutegevust, kuna sedasi rahastatakse relva- ja terroristlikke rühmitusi ning need aitavad kaasa laste sunnitööle ja keskkonna hävitamisele," kirjutatakse Ameerika Ühendriikides, Prantsusmaal ja Belgias tegutseva kolme advokaadibüroo pöördumises.
Süüdistus esitati Apple'i vastu 17. detsembril, peale mida teatas ettevõtte, et see "vaidlustab jõuliselt" sellised väited.
"Kui käesoleva aasta alguses piirkonnas vastuolud ägenesid, siis me teavitasime oma tarnijaid, et nende valukojad ja rafineerimistehased peavad peatama tina, tantaali, tungsteni ning kulla tarnimise Rwandast ja Kongo DV-st," selgitas Apple.
"Me tunnistamine, et olukord on piirkonnas väga problemaatiline ja me oleme suurendanud organisatsioonide toetamist, mis aitavad piirkonna kogukondi," lisatakse Apple'i kirjas.
Kongo DV idaosas sõdib kaevanduste pärast kuskil sadakond relvarühmitust ja piirkonna humanitaarolukord muutub miljonite inimeste jaoks järjest hullemaks. Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni ja vabaühenduste sõnul on toimunud nii massimõrvu kui -vägistamisi.
Kongo DV ja ÜRO esindajad on varem väitnud, et Kongost viiakse 3T mineraalid salakaubana Rwandasse, kust need liiguvad edasi rahvusvahelistesse elektroonikatööstuse tarneahelatesse. Rwanda on sellised süüdistused tagasi lükanud.
Apple'it süüdistatakse lisaks tarbijate petmises, kuna ettevõte väidab, et selle tarneahelad on puhtad. Samas konkreetseid näiteid Kongo DV-d esindavad juristid sellise väite juurde ei lisanud.
Hagelemises osalev Ameerika Ühendriikide jurist Robert Amsterdami sõnul on tegemist Kongo DV poolt esimese suure tehnoloogiaettevõtte vastu esitatud kohtuasjaga.
Toimetas Karol Kallas