Vaktsiinipass ja maskiga mees. Foto: Bigstockphoto

Seletage ära, sõbrad poliitikud ja teadlased, mis see uus normaalsus siis on, kus me elama peame. Uudishimu on suur, tõdeb René Allik.

Praegune aeg annab võimaluse jälgida väga väikse ajaraami sees, kuidas mõisted ja mõtlemine võivad väga kiiresti muutuda. 

Iga mõtlemise aluseks on mõiste. Mõiste on ehituskivi, mille abil ehitame mõttekonstruktsioone, loome seoseid ja teeme järeldusi. Ainult defineeritud mõiste annab eelduse ja võimaluse loogiliselt mõtelda.

Mõistel on seega väga suur tähendus mõtlemisele ja suhtumisele. See, kuidas me mõistet defineerime, on oluline kahest aspektist. Esiteks defineerib see "asja", mida me mõistega osundada tahame. Teiseks on mõiste täpsus oluline teistega suheldes.

Koroonapandeemia ajal on nii mitmedki mõisted hakanud saama väga omapärast värvingut või siis on aina enam hakatud kasutama vaid ühte tüüpi mõisteid. 

Võtame näiteks sõna "uusnormaalsus". Seda sõna kasutatakse koroonaviiruse kontekstis väga laialdaselt, andes mõista, et "koroona on tulnud selleks, et jääda", "me peame õppima koroonaga elama" jne. Sellest hoolimata, et teadlased täpsemalt veel ei tea, kuidas koroona pikas perspektiivis käitub. Tartu Ülikooli koroonakonverentsi tutvustuses räägitakse "koroonaajastust", kuigi seda va koroonat on olnud vaid kaks olematut aastat. Aga ju siis keegi teab, kui nii öeldakse. Sest valet rääkida ju ei ole ilus?

Normaalsus on õigekeelsussõnaraamatu järgi normikohasus. Uus normaalsus (sellist sõna, nagu "uusnormaalsus" ÕISi järgi ei eksisteerigi, seega värdsõna?) on olukord, kus miski varem tavatu on saanud igapäevaseks. Hästi, mis meil enne oli ja mis oli tavatu? 

Näiteks ei pidanud me maske kandma. Isegi gripihooajal oli see tavatu. Kas uus normaalsus on maski kandmine?

Ei pidanud me saama vaktsiinidoosi. Uus normaalsus on see, et nüüd pole suurt valida, doos tuleb ära teha, kui tahad "normaalset" elu elada. Kas uus normaalsus on ka see, et hakkamegi elama süstla otsas, sest hi-tech ravimitööstus ei tule ühe viirusega enam toime? Kui senise lühikese aja jooksul selgus "halb" üllatus, et vaktsiini mõju väheneb ja kaitse polegi nii tõhus, siis mis ilmneb pikema aja jooksul? Küsimusi võib ju esitada?

Saime reisida, minna kohvikusse ja õhtul spordisaali trenni tegema. Miks Euroopas niivõrd protesteeritakse restoranide-kohvikute-pubide piirangute vastu? Aga seetõttu, et need on sotsiaalse suhtlemise kohad. Enam ei saa, sest kui pole doose sees, siis oled out. Varem tavatu olukord on muutunud igapäevaseks.

Rääkimata sellest, et doositu ei saa enam teatud ametikohtadel töötada, Itaalias õige pea üldse mitte kuskil. Varem vägagi tavatu olukord. 

Rääkimata isegi sellest, et globaalsete ja mastaapsete äritehingute osapooled on leppinud kokku, et kauba valmistaja ei vastuta kauba mõju eest inimese tervisele. Ma arvan, et pärast seda pole ärimehele, kes ostu-müügilepingus pareerib vastutust reguleerivat punkti, mitte midagi ette heita, kuna isegi inimese tervise kahjustamise eest pole enam vastutust – majanduslik kahju on selle kõrval köömes. Riikide poolt aktsepteeritud uus norm on ju olemas. Uus normaalsus, nagu moesõna on. 

Seletage siis ära, sõbrad poliitikud ja teadlased, mis see uus normaalsus siis on, kus me elama hakkama peame. Uudishimu on suur, et kuidas siis edasi?