Valitsusmeelse Ungari meedia hinnangul on “orjaseaduse” ettekäändel käivitatud protestide vedru maha käimas, samal ajal kui vasakliberaalidest ajakirjanikud rõhutavad, et meeleavaldusi peeti läinud laupäeval üle kogu maa.

Esmakordselt pärast töökoodeksi parandust, mis võimaldab aastast üleajatööd 400 tunni ulatuses – varasema 250 asemel –, toimus valitsuse-vastaseid meeleavaldusi enam kui 50 eri paigas.

Samas piirdus Budapesti põhiürituse osalus paari tuhande inimesega, mis on varasema viie nädalaga võrreldes oluliselt vähem.

Paljude jaoks Ungaris on kurvastav ja problemaatiline, et pealinna protestide peakõnelejaks, aga üleüldse kogu ürituse käilakujuks on kujundatud 18-aastane koolitüdruk Blanka Nagy (avavideos suurel laval – toim), kes kasutab presidenti ja võimuerakonda Fideszit kritiseerides vulgaarseid väljendeid.

Mõnede ajakirjanike arvates on Nagyt revolutsiooniliste meeleolude õhutamise eesmärgil ära kasutatud. Tähelepanu juhitakse ka sellele, et tütarlaps on parasjagu sellises eas, kus täiskasvanute maailma vastu mässamine võib tunduda põnev.

Väidetavalt ungarlasi “orjastava” töökoodeksi kohta on samal ajal selgitatud, et see ei võimalda üleajatöö pealesurumist alluvatele, vaid lubab neil soovi korral rohkem teenida.

Nagu on nentinud peaminister Viktor Orbán, on muudatused mõeldud ungarlaste endi omanduses olevate väike- ja keskettevõtete edukama konkureerimise võimaldamiseks rahvusvaheliste suurettevõtetega, kel on paremad võimalused tööturul, kus valitseb kaadrinappus.

Üldjoontes olid laupäevased meeleavaldused Ungaris rahumeelsed.

Jõuga ehk “käsitsi” tuli politseinikel eemaldada Budapesti Keti silla Pesti-poolsest otsast eemaldada 15 – 20 inimest, kes istusid keset teed, keeldusid lahkumast ning takistasid liiklust.

Isikud “tõsteti ükshaaval maast üles ning eemaldati sillalt,” kirjeldas sündmusi The Hungary Journal.

Ungari meedia andmetel said protestid kõige parema kajastuse osaliseks kolleegide poolt Prantsusmaal, kes näitasid demonstratsioone eri Ungari paigust – ja seda otse pärast kaadreid kohalikest kollastest vestidest.

Oma pressiesindaja István Holliku kaudu on valitsus väljendanud veendumust, et eilsed meeleavaldused annavad märku Euroopa Parlamendi valimiste kampaaniate käivitumisest riigis ning et oma toetajaid mobiliseerib muuhulgas George Soros.

On “täiesti selge,” et töökoodeksi parandused “pole enamat kui ettekääne” protestide tarvis, ütles Hollik.

Ta tõdes, et valitsus ei sooviks “Sorose kampaaniaga” tegelikult tegemist teha, kuid tunneb kahetsust, et mõned ametiühingud on rakendunud “migratsioonimeelsete jõudude” vankri ette.

Toimetas Urho Meister