Opositsioonipoliitikud marssimas megafoni ja vilega mööda Ungari parlamendi saali pärast "orjaseaduse" vastuvõtmist läinud aasta 12. detsembril. Foto: Scanpix

Seoses Ungaris hiljuti vastu võetud muudatustega töökoodeksis on opositsiooniparteid esinenud üleskutsetega viia läbi "režiimivahetus", ametiühingud on aga hoiatanud valitsust ülemaaliste meeleavalduste eest laupäeval 19. jaanuaril, olles ühtlasi valmis "sõjakaks perioodiks" riigis.

Ametiühingujuhtide väitel on valitsus "teinud diili kapitalistidega" ning "astunud jälkide kasumijahtijate poolele".

Mõnede opositsioonipoliitikute kinnitusel ei kavatse nad rahuneda isegi siis, kui valitsus "orjaseaduse" tagasi võtab, kuna "mässata" on tarvis režiimi vastu tervikuna.

"Orjaseaduse" näol on tegemist parandusega Ungari töökoodeksis, millega tõsteti aastase üleajatöö ülempiir 250 tunnilt 400 tunnile.

Opositsioon üritas segada hääletust parlamendis häälekalt ja füüsiliselt, millele järgnesid meeleavaldused tänavail.

Valitsuse väitel on töökoodeksi küsimus siiski vaid ettekäändeks protestida, mida on tehtud ka varem, väites et "maailma lõpp on lähedal".

Vastulausena kriitikutele kinnitas peaminister Viktor Orbán, et koodeksimuudatustes on selgelt keelatud sundida kedagi üleajatööd tegema. "Kes iganes vastupidist väidab, valetab," väitis ta ja mainis, et madjarite palgad on tõusnud juba 4 – 5 aastat.

Kuid enne parandusi kehtinud koodeksiga seati "tobedad piirangud" neile, kes üleajatööga rohkem raha tahtnuks teenida.

Ta teatas, et ka edaspidi saavad töölised nii põhipalga kui üleajatöö tasu kätte kuu lõpus. Varasemalt olid levinud teated, et üleajatöö eest tasumisega võivad tööandjad pikemat aega viivitada.

Orbán ütles, et muudatused on ungarlaste omanduses väike- ja keskettevõtete huvides, kel puuduvad sellised ressursid tulemaks toime tööjõupuudusega, nagu on suurtel rahvusvahelistel ettevõtetel.

Meeleavaldused Ungaris on osutunud kohati vägivaldseteks ning politsei on kasutanud protestijate vastu pisargaasi.

Orbáni väitel on agressiivsem ja aktiivsem element protestijatest George Sorose palgal.

Toimetas Urho Meister