Kaader filmist "A Clockwork Orange". Foto: Wikipedia

San Diego ülikoolis on tudengeid sunnitud saama osa korraldajate kinnitusel "häirivatest sensoorsetest kogemustest" aitamaks neil vabaneda võimalikest eelarvamustest ning välistamaks rõhuva käitumise väljakujunemist.

Iga-aastane õpikoda "Teekond ühisesse humaansusse" on ülikooli kodulehe andmetel "võimalus väljuda oma turvatsoonist ning astuda nende kingadesse, kes seisavad silmitsi rõhuvate olukordadega."

Tänavu tuli osadel üliõpilastel osaleda ettevõtmises loengute raames, kirjutab The College Fix.

Eelarvamuste väljaajamist teostati pimedas audio- ja videovõimalustega varustatud "mustas kastis", kus ülikoolilinnaku liidrid esitasid seeria sketše (tekst siin).

Näiteks täitus ruum kõva kolkimisega ning piirivalvepolitsei korraldusega: "Avage uks!"

Järgnes ema südantlõhestav telefonikõne tütrega, kes ilmselt viibis Ühendriikides illegaalselt ja kuulus väljasaatmisele.

Nüüd pöördus näitleja tudengite poole, kes seda pimiku veerest pealt vaatasid: "Kuidas teile meeldiks, kui pereliige ära võetaks?"

Oli ka stseen, kus tudengineiu tuli kurtma, et võõrastab toanaabrit, kes kannab pearätti ning võib "olla seotud terroristiga."

Ta kuulatakse ära ja saadetakse minema soovitusega mitte teha järeldusi üksnes ühe meediaallika põhjal ning õppida inimest lähemalt tundma.

Pärast "kümblust" teatrikogemuses viiakse üliõpilased teise tuppa, kus nendega tegelevad professorid ja teised ülikoolilinnaku tooniandvad tegelased.

Muuhulgas küsitakse tudengeilt, kuidas nad end tundsid ning mida nad saaksid edaspidi teisiti ja paremini teha – rõhumise vastu võideldes.

Ühel sellisel jutuajamisel nimetas professor USA presidenti Donald Trumpi fašistiks.

Üliõpilastel on lubatud "teekond" pooleli jätta, kui kogemus muutub nende jaoks liialt intensiivseks.