Valner Valme. Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Rahvusringhäälingu portaali Kultuur.err.ee vastutav toimetaja Valner Valme leiab, et Martin Helmest kõnelenud näidend "EKRE kahekõne rahvaga" lähtub kirjandusklassikast ja et päevakajaline satiir on kultuuriväljaannete õigus.

"Tere! Neid, kes teavad toimetajast paremini, mis sobib portaali Kultuur, tänan kaasa mõtlemast, ent soovitaksin siiski tunda kirjandusklassikat," kirjutab Valme paljusid inimesi häirinud loo kommentaariumis.

"Toomas Aru näidend "EKRE kahekõne rahvaga" toetub täiesti varjamatult Daniil Harmsi jutule "Neli näidet selle kohta, kuidas uus idee rabab inimest, kes pole selleks ette valmistatud" (1933), mis on eesti keeles ilmunud nii Loomingu Raamatukogus (1996) kui Tänapäeva kirjastuselt (2011). Samuti olen veendunud, et päevakajaline satiir on kultuuriinimeste ja kultuuriväljaannete õigus ja isegi kohustus. Kena päeva jätku!"

Portaal kultuur.err.ee avaldas 15. aprillil nn lühinäidendi "EKRE kahekõne rahvaga", milles rahvuskonservatiivide juhfiguur Martin Helme on pandud kordama lauset: "Aga minu meelest oled sa p..k!"

Näidendina vormistatud tekstis kordab Martin Helme tegelaskuju neid sõnu erinevatele tegelastele: poeedile, teadlasele, välisministrile ja eestlasele, kes kõik šokeeritult surevad ja minema kantakse.

Autori sõnul on tegemist nelja näitega selle kohta, kuidas rabada "UUE IDEEGA" ja kuulaja pole selleks valmistunud.