Reformierakonna rahvasaadikud Ants Laaneots, Urmas Kruuse ja Jüri Jaanson. Fotokollaaž: Objektiiv

Reformierakonna rahvasaadikud Ants Laaneots, Urmas Kruuse ja Jüri Jaanson on abielureferendumi eelnõu parandusettepanekuna pannud ette küsimuse, kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu. Välisminister Urmas Reinsalu hinnangul on saadikud rikkunud riigikogu liikme ametivannet.

Kolm Reformierakonna rahvasaadikut on abielureferendumi eelnõu parandusettepanekuna esitanud küsimuse "Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?".

Välisminister Urmas Reinsalu leiab sotsiaalmeediapostituses, et ettepaneku esitamisega on kolm Reformierakonna saadikut rikkunud riigikogu liikme ametivannet ning nõuab Laaneotsa, Kruuse ja Jaansoni ettepaneku väljaarvamist riigikogu menetlusest.

"Meie riiklus, meie vabariik ei saa lubada endale pretsedenti, et sellise ettepaneku isegi formaalne arutamine oleks mingisuguse formalistliku tõlgenduse järgi põhiseaduspärane," kirjutab Reinsalu Facebookis ja lisab, et ettepaneku esitamine seab riigikogu kriitilisse seisu.

"Eile kutsusin ettepanekut teinud ja oma ametivannet rikkunud riigikogu liikmeid oma ettepanekut vaikselt tagasi võtma. Küsisin täna järgi, seda ei ole paraku juhtunud, olgu siis argusest või ülbusest. See seab riigikogu väga tõsisesse ja kriitilisse seisu," hindab Reinsalu.

Pöördun kõigi Riigikogu liikmete poole. Te olete andnud vande olla ustavad Eesti Vabariigile ja meie põhiseaduslikule…

Posted by Urmas Reinsalu on Saturday, January 9, 2021

"Minu sõnum on selge: SEE ettepanek ei tohi minna riigikogu komisjonis ega täiskogus hääletusele. See on mõeldamatu. Riigikogul puudub formaalne pädevus SEDA ettepanekut hääletada. Moraalse pädevuse puudumisest pole mõtet rääkidagi," toonitab välisminister.

Rahandusminister Martin Helme hinnangul on Laaneotsa, Kruuse ja Jaansoni parandusettepaneku näol tegu põhiseadusliku korra vastase avaldusega.

"Eesti põhiseadus ütleb kohe esimeses paragrahvis: Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Eesti iseseisvus ja sõltumatus on aegumatu ning võõrandamatu," kirjutab Helme Facebookis.

Need on meie tänased riigikogu liikmed Reformierakonnast: Urmas Kruuse, Jüri Jaanson, Ants Laaneots. Ja nad tahavad…

Posted by Martin Helme on Saturday, January 9, 2021

"Kui meie iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu ei saa isegi mitte küsida, kas peaksime kuuluma Venemaa koosseisu. Küsimus ise ongi juba põhiseaduse vastane, iseseisvuse vastane, Eesti vabariigi vastane. Aga sellise küsimuse reformierakonna opositsionäärid on meile välja pakkunud," tõdeb rahandusminister.

"Tänane opositsioon on halanud kaks aastat, kuidas praegune valitsus ja eriti meie erakond määrib kuidagi Eesti euroopalikkust, on sallimatu ja vihaõhutav. Süüdistab meid mingis väärastunud loogikas putinismis. Nüüd aga näitavad nad end kui poliitilist jõudu, kes soovib Eestit viia Venemaa koosseisu," märkis Helme.

Toimetas Markus Järvi

Urmas Kruuse, Ants Laaneotsa ja Jüri Jaansoni poolt allkirjastatud ettepanek