Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde. Foto: Scanpix

Majandusanalüütik Daniel Lacalle märgib arvamusloos, et kuigi USA Föderaalreserv on teatanud intressimäärade tõstmisest, on see hinnatõusu vastu võitlemiseks endiselt ebapiisav, Euroopa Keskpank suudab aga toimuvat veelgi vähem kontrollida.

Lacalle tõdeb, et kuigi Föderaalreserv teatas sel nädalal nö "agressiivsest" intressimäärade kärpimisest, jätkub ülimadalate intresside ja tohutute varaostude programm tegelikult endiselt. Inflatsioon on tõusnud väga kõrgele ja selle mõistmiseks on peamine faktor just säärane rahapoliitika, rõhutab Lacalle.

Kui varem prognoosis USA keskpank järgmise aasta baasinflatsiooniks 2,3%, siis nüüd räägitakse juba 2,7%-st. Keskmise tarbija jaoks tõusevad hinnad aga üle 3-4% aastas. Viimase kolme aasta jooksul on hinnad kokku tõusnud aga juba üle 14%, mis seab tõsise löögi alla majanduse taastumise, palgataseme, perekondade säästud ja ka võimekuse teha investeeringuid.

Lacalle toob välja, et Föderaalreservi poolne varaostude "agressiivne piiramine" tähendab tegelikult, et endiselt ostetakse iga kuu 60 miljardi dollari eest võlakirju. Tema sõnul on arusaamatu, miks niigi buumivate kinnisvarahindade tingimustes ostab keskpank üles laenudega seotud varasid, mis hinnataset veelgi kergitab.

Hullem on Lacallei sõnul lugu aga Euroopa Keskpangaga, mis viimase kolme kümnendi kõrgeima inflatsiooni tingimustes jätkab üliagressiivse rahapoliitika, negatiivsete intressimäärade ja varaostukavaga. Keskpank ei saa aga tema sõnul otsustavalt kurssi muuta, kuna liikmesriigid on sellega juba harjunud. Nii on keskpanga bilanss jõudnud juba 81%-ni kogu eurotsooni SKPst (USAs on sama näitaja "vaid" 37%). Lacallei hinnangul võib olukord päädida Jaapani stiilis nn "stagflatsiooniga", kus majandus stagneerub, kuid hinnad tõusevad ehk tekib nö täiendav "inflatsioonimaks".

Veel märgib Lacalle, et Föderaalreserv võib endale lubada poliitikat, mis Euroopa Keskpanga puhul edu ei too. Nimelt on dollar endiselt maailma reservvaluuta ja nõudlus dollarite vastu seega püsivalt kõrge. Seetõttu võib Föderaalreserv teha ka rahapoliitilisi kannapöördeid – intressimäärade tõstmine suurendab toob maailma sääste USAsse, kuna muudab USA dollari ja 10-aastase riigivõlakirja usaldusväärsemaks ja ligitõmbavamaks rahapaigutamise võimaluseks.

Eurol seda luksust aga pole. Lacalle avaldab lootust, et Euroopa Keskpank lõpetab võlamulli paisutamise ja liigub tagasi monetaarse mõistlikkuse juurde.

Toimetas Jaanus Vogelberg