Foto: Scanpix

"Ärge uskuge kõike mida te internetist loete"… Sellisena on kõlanud nutiajastu kandev maksiim juba mõnda aega. Ent rohkem kui kunagi varem oleme me tänapäeval sisenemas "heasse uude ilma", kus tõelise ja ebatõese eristamine muutub üha keerulisemaks. 

Europoli nimelise korrakaitse ühenduse poolt avaldatud raporti kohaselt on 2026. aastaks kuni 90% kogu veebiavarustes leiduvast infost genereeritud sünteetiliselt arvutite endi poolt. Täpsemalt peetakse silmas mis-tahes meediat, mis on loodud tehisintellekti abil ilma inimese sekkumiseta.

Kuigi lõviosa sellisest sisust puudutab teenuste ja arvutimängude tarbeks genereeritud infot, on täiesti sünteetilise sisu loomine tungimas üha enam ka uudislugude avaldamise sfääri. 

Lisaks uudismeediale on tehisintellekti saabumine kutsumas esile ka revolutsiooni meelelahutusliku sisu loojatele nagu muusikutele, kirjanikele ja sotsiaalmeedia "suunamudijatele", kellest paljud võivad jääda ilma varemalt IT revolutsiooni poolt loodud sissetuleku allikatest, mille ümber on ehitatud postindustriaalse maailma elud ja elustiilid. 

Toimetas Adrian Bachmann