Lance Armstrong. Foto: Scanpix

Lance Armstrongile kuuluv jalgrattapood lõpetas aktivistidest töötajate survel koostöö kohaliku politseiga, kuid tahab, et politsei neid jätkuvalt turvaks.

Ameerika Ühendriikide Texase osariigi pealinnas Austinis asuv, tuntud jalgrattasportlasele Lance Armstrongile kuuluv jalgrattapood otsustas lõpetada koostöö kohaliku politseiga, kuna korrakaitsjad väidetavalt kiusavad progressistidest Antifa liikmeid ja neegriõiguslasi, vahendab Fox7 Austin.

Armstrongi 2008. aastal avatud rattapoe Mellow Johnny’s Bike Shopi ideoloogilistel kaalutlustel kliendi hülgamise otsus sai teatavaks sotsiaalmeedia vahendusel, kus üks politseinik selle peale imestust avaldas. Armstrongi rattapood langetas sellise otsuse kolme töötaja survel, kellele ei meeldi, kuidas rattaid kasutatakse meeleavalduste rahustamiseks.  

Austini politseis on 150 jalgrattapolitseinikku ja prefektuur ostis Mellow Johnny’sest aastas keskmiselt viiskümmend uut jalgratast. 

Viimaste kuude jooksul on Austini politseinikud kasutanud jalgrattaid näiteks meeleavadajate tõkestamiseks, et need ei takistaks sõiduteedel autoliiklust.

“Jalgrattaid kasutatakse tõkkena politseinike ja meeleavaldajate vahel. Nii loodud tõke on suhteliselt avatud, see pole võrreldav müüri ega barrikaadiga, ja meeleavaldajatel on võimalik politseinikega suhelda. Samamoodi näevad politseinikud päris kenasti, kui ratas on nende ja inimeste vahel, mis rahva seas toimub,” kirjeldas politseinike rataste kasutamist endine Austini politseinik ja tänane Texase ühendatud jõuametkondade ühenduse (Combined Law Enforcement Associations of Texas) kõneisik Jennifer Szimanski.

“Loomulikult pole see politseinike jaoks meeldiv kui nendega sedasi suhted katkestatakse,” lisas Szimansky. Tema sõnul kasutatakse jalgrattaid enamasti siiski olukordades nagu spordiradadelt tehtud väljakutsetele vastamiseks ja jalgratastega pääseb kesklinnas teatud kohtadele ligi palju kiiremini kui autodega. 

Austini politseiprefektuuri sõnul otsivad nad uut jalgrataste tarnijat. 

Mellow Johnny’s põhjendab avalikus pöördumises politsei teenindamisest loobumist “kogukonna soovidele vastu tulemisega” ja nad arvavad, et politsei hüljates “nad aitavad linnal liikuda õiges suunas.” 

“Me ei ole politsei vastu. Me usume, et meie kohalik politsei kaitseb meid meid tabanud ähvarduste eest. Me soovime, et tänaste keeruliste aegade lõpuks, valitseks kogu kogukonnas jätkuvalt rahu, progress ja ühtekuuluvustunne. Me soovime jätkuvalt olla Austini diskursuse, võitluse ja arengu osa, nagu me oleme seda olnud alates oma poe avamisest 2008. aastal,” lõpeb rattapoe pöördumine.

Viimased suuremad politsei, Texase avaliku turvalisuse ameti (Texas Department of Public Safety) sõdurite ja neegerõiguslaste ning Antifa revolutsionääride kokkupõrked leidsid Austinis aset möödunud laupäeva õhtul, kui kesklinna toodi inimeste rahustamiseks sadu korrakaitsjaid.

Toimetas Karol Kallas