Telesaate "Otse Postimehest" ekraanitõmmis.

Eesti 200 fraktsiooni kuuluv parlamendisaadik Liisa-Ly Pakosta arvati riigikogus välja loomuliku ehk traditsioonilise perekonna ja abielu toetusrühmast. Toetusrühma asutaja Varro Vooglaiu sõnul said otsuse langetamise põhjuseks Pakosta avalikult väljendatud seisukohad (nt poolehoid "homoabielu" seadustamisele), mis on vastuolus toetusrühma eesmärkidega.

Pakosta arvati loomuliku ehk traditsioonilise perekonna ja abielu toetusrühmast välja 15 poolthäälega. Toetusrühmal oli enne Pakosta väljaarvamist 19 liiget ning selle esimees on Varro Vooglaid ja aseesimees Evelin Poolamets (EKRE).

Toetusrühma kuuluvad veel Martin Helme (EKRE), Mart Helme (EKRE), Rain Epler (EKRE), Anti Poolamets (EKRE), Ants Frosch (EKRE), Rene Kokk (EKRE), Siim Pohlak (EKRE), Jaak Valge (EKRE), Helle-Moonika Helme (EKRE), Arvo Aller (EKRE), Alar Laneman (EKRE), Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Mart Maastik (Isamaa), Henn Põlluaas (EKRE), Riina Solman (Isamaa) ja Priit Sibul (Isamaa).

Pöördumises riigikogu esimehele Lauri Hussarile (Eesti 200) põhjendas Vooglaid otsust sellega, et Pakosta poolt avalikult väljendatud seisukohad, nagu näiteks poolehoid "homoabielu" seadustamisele, on selgelt vastuolus nende eesmärkidega (kaitsta perekonna ja abielu senist, loomulikku ja traditsioonilist määratlust), millest lähtuvalt sai toetusrühm asutatud.

"Ühtlasi oleksin kujunenud olukorda arvestades tänulik, kui juhiksite riigikogu liikmete tähelepanu tõsiasjale, et kõigil parlamendi liikmetel on võimalik rajada just sellistest eesmärkidest lähtuvaid toetusrühmi, mida nad vajalikuks peavad, aga hea poliitilise kultuuri elementaarseks osaks peaks olema arusaamine, et parlamendi liikmed ei astu toetusrühmadesse, mille eesmärke nad tegelikult ei toeta ning millele nad räägivad oma avalikes sõnavõttudes otseselt vastu," kirjutas Vooglaid pöördumises Hussarile.

Vooglaid lisas, et arutelu riigikogu liikmete vahel on loomulikult tervitatav ja kui Pakosta soovib seda abielu määratlusega seonduvalt pidada, on tal selleks kõik võimalused endiselt olemas.

"Arutelu toetusrühma siseselt on aga igati loomulik ja tervitatav seonduvalt sellega, kuidas toetusrühma asutamise ja tegevuse aluseks olevaid eesmärke kõige paremini ellu viia, mitte aga seonduvalt sellega, milles need eesmärgid üleüldse seisnevad," selgitas Vooglaid kokkuvõtvalt.

Toimetas Martin Vaher