Khan peab kõnet, sõrmed püsti. Foto: Scanpix

Londoni moslemist meer Sadiq Khan hoiatas tehnoloogiahiiglasi nagu Facebook ja Twitter, et kui nood "vihakõne" vastu mehisemalt meetmeid ei rakenda, võivad neid tabada trahvid või rangemad reeglid.

Khan ütles enne Texases toimuvat tehnoloogiafestivali ajakirjanikele, et kõnealustele korporatsioonidele tuleb antud küsimuses "närvidele käia," neid samal ajal "tegudele keelitades ja meelitades."

"Nii nagu arenevad meie majandused, peavad arenema ka reeglid," kinnitas Khan ja kurjustas, et "liiga kaua on poliitikud ja poliitikategijad lubanud sel revolutsioonil meie ümber aset leida, ja me oleme peitnud oma pead liivasse."

Seejärel tõi ta eeskujuks Saksa vihakõneseaduse Netzwerkdurchsetzungsgesetz, mille sealne kantsler Angela Merkel kehtestas vastuseks oma avatud piiride poliitika suhtes vallandunud kriitikale.

Saksamaal ripuvad tehnoloogiafirmade peade kohal "vihakõne" avaldamise eest kuni 50 miljoni eurosed trahvid.

"Saksamaa on eeskuju, kus Saksa valitsus ütles "Aitab!", jätkas Khan. "Kui te vihasõnumit maha ei võta, kui te võltsuudiseid maha ei võta, siis me teeme teile trahvi."

Ähvardused peegeldavad Khani laiapõhjalist võitlust "vihakõne" vastu koduses Londonis, kus samal ajal vägivaldne kuritegevus kontrolli alt väljuma kipub.

Viimaste aastatega on Londoni politsei arreteerinud vihakõne klausli alusel tosinate kaupa inimesi, reeglina kahtlustatuna suu pruukimises radikaalse islami vastu.

Piltuudis: Allah on üks ja ainus!