Prantsusmaa president Emmanuel Macron pressikonverentsil Strasbourgis, 9. mail 2022. Foto: Scanpix

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnul kulub ilmselt aastakümneid enne kui Ukraina võetakse Euroopa Liidu liikmeks, vahendab BBC.

Euroopa Parlamendis Strasbourgis peetud kõnes pakkus Macron selle asemel välja, et Ukraina võiks liituda "paralleelse Euroopa kogukonnaga", kuni ta Euroopa Liiduga liitumise otsust ootab.

Tema sõnul võimaldaks see mitteliikmetel liituda Euroopa julgeolekuarhitektuuriga teistel viisidel ning see oleks "viis, kuidas ankurdada riike, mis asuvad geograafiliselt Euroopas ning jagavad meie väärtusi".  

Tema hinnangul ei tuleks aga seejuures lõdvendada Euroopa Liidu rangeid liikmelisuse kriteeriumeid, et Ukraina liitumistaotlust kiirkorras rahuldada.

Ukraina algatas taotlusprotsessi Euroopa Liiduga liitumiseks selle aasta veebruaris, neli päeva pärast Venemaa sissetungi. "Me kõik teame suurepäraselt, et protsess lubamaks [Ukraina] liitumist vältaks igatahes mitmeid aastaid, ilmselt aga mitmeid aastakümneid," ütles Macron.

"See on tõde, kui me just ei otsusta liitumise standardeid langetada ja Euroopa ühtsuse osas ümber mõelda," lisas ta.

Vahetult enne Prantsusmaa presidendi kommentaare andis Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teada, et nad avaldavad komisjoni esmase arvamuse Ukraina liitumissoovi osas juunikuus.

Kiievi ametnikud kinnitasid esmaspäeval, et Ukraina on esitanud Brüsselile teise osa oma Euroopa Liidu liikmetaotlusest.

Tavaliselt kulub riikidel aastaid Euroopa Liidu liikmelisuse osas läbirääkimiseks – kandidaadid peavad seejuures tõestama, et nad vastavad mitmetele kriteeriumitele, alates demokraatia ja õigusriikluse austamisest kuni piisavalt tugeva majanduse olemasoluni.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi on soovitanud Euroopa Liidul kasutada eriprotseduuri Ukrainale kohese liikmelisuse andmiseks, kuid teda ei ole kuulda võetud.

Toimetas Martin Vaher