Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Foto: Scanpix

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni on Euroopa Liidu sanktsioonidele üles ehitatud strateegia Venemaa suunal oma aja ära elanud ja on saabunud hetk suhtete normaliseerimiseks. Sarnasel seisukohal on ka Saksamaa kantsler Angela Merkel, kirjutab EUObserver.

"Mulle tundub, et meie suhetes Venemaaga on saabunud tõehetk. See peaks panema meid oma meetmeid üle vaatama," märkis Macron teisipäevasel pressikonverentsil.

Macronilt uuriti pressikonverentsil ka opositsioonifiguur Aleksei Navalnõi väidetava mürgitamise ja vangistamise kohta. "Mida me peaksime siis teie meelest tegema, algatama sõjalise kokkupõrke? Kas peaksime suhted Venemaaga täielikult katkestama? Kas liigume edasi sanktsioonidega – aga kuhu?" küsis Macron seepeale. Samas ei öelnud ta otse, et praegused sanktsioonid tuleks lõpetada.

Macron on viimase poolteise aasta jooksul nn strateegilise dialoogi raames Venemaa presidendi Vladimir Putiniga regulaarselt telefonivestlusi pidanud. Prantsusmaa presidendi hinnangul tuleks EL-i ja Moskva suhetele teha nn restart.

Merkel: Venemaaga peab suhtlema

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles teisipäeval, et hoolimata eriarvamustest töötab diplomaatia vaid siis, kui kaks osapoolt omavahel suhtlevad. Saksamaa pole hoolimata USA ülitugevast survest loobunud Nord Stream 2 gaasijuhtme projektist.

Merkel tervitas USA presidendi Joe Bideni plaani kohtuda juuni Genfis Putiniga kõneluste pidamiseks.

Juunis lõpevad Venemaale ELi poolt Krimmi annekteerimise eest kehtestatud sanktsioonid ning septembris Ukraina laiema territoriaalse terviklikkuse kahjustamise eest rakendatud meetmed, kui neid järgmiseks aastaks ei uuendata.

Toimetas Jaanus Vogelberg