EKRE esimees Mart Helme 4. märtsil 2019. Foto: Tanel Meos, The Associated Press/Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme teatas laupäeval erakonna volikogus, et ei kavatse 4. juulil toimuval erakonna kongressil esimeheks kandideerida.

„Olen erakonna esimees olnud kaheksa aastat, enam kui kümnendiku oma elust. Esimeheks saades oli erakonna toetus nulli lähedal. Olen meie erakonda juhtinud kahtedel kohalikel, kahtedel riigikogu-, kahtedel europarlamendi- ja presidendivalimistel. Rahvuskonservatiivid on selle ajaga jõudnud riigikokku, valitsusse ja europarlamenti ning paljudesse omavalitsustesse," ütles ta.

EKRE senise juhi sõnul on erakonnal saavutada veel palju.

"Järgmiste valimiste järel peame olema peaministripartei ja selleks on tarvis ennast mugavustsoonist välja raputada ning värske energia uue pilguga asju teha. Alustan iseendast – aeg on teatepulk edasi anda, et erakond saaks hoogu ja energiat juurde," ütles Mart Helme.

"Ma ei ole oma otsust langetanud kergekäeliselt ega tee seda emotsiooni ajel,  ammugi mitte mingist survest. Teen seda, et suurendada erakonna dünaamilisust. Teen seda, et luua meile uusi võimalusi ja vaatenurki," märkis ta ja lisas, et ta ei kavatse poliitikast ega erakonna tööst eemale jääda ja et ta kandideerib erakonna aseesimeheks.

Ühtlasi kutsus Mart Helme kõiki erakonna ringkondi üles valima partei uueks esimeheks Martin Helmet, kes on seni täitnud partei aseesimehe rolli.

Usutluses "Aktuaalsele Kaamerale" ütles Mart Helme, et Martin Helme on kindlasti parem poliitik kui tema.

"Ma olen üpris veendunud, et Martin on poliitiliselt taibukam, taktikaliselt taibukam mees kui mina. Ma olen kindlasti selline, nagu öeldi Inglismaa ühe kuninga kohta, et ta on šotlaste haamer. Ma olen kindlasti selline kõva haamer, aga võib-olla taktikalised nüansid mul teinekord jäävad kahe silma vahele," selgitas siseminister, tõses samas esile enda tugevust strateegilise ideoloogina.

Vastates "Aktuaalse Kaamera" küsimustele jättis Helme õhku võimaluse, et võib uuesti pürgida Eesti Vabariigi presidendi ametisse, ent selle küsimusega tegeletakse siis, kui aeg on küps.

Toimetas Varro Vooglaid