Foto: Bigstockphoto.com

EKRE aseesimehe Martin Helme hinnangul muutub konflikt suveräänsusest hoolivate liikmesriikide ja "võimukaaperdusele fanaatiliselt orienteeritud" Euroopa Komisjoni vahel lähiaastatel oluliselt rängemaks kui seni. Euroopa Liidu uute tippjuhtide persoonides kokku leppimist kommenteerinud Helme leiab, et keskvõimu koondamise pedaal on vajutatud põhja, mistõttu võimukriis ELis süveneb ja eurokraatide püha üritus lõpetab kraavis. "Pilt on nukker, üks vasakliberaalne fanaatiline euroföderalist teise otsa," kirjutas Helme Facebookis.

Meedia teatel jõudsid ELi liidrid eile kokkuleppele, et Euroopa Komisjoni presidendiks esitatakse Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen, asepresidentideks aga hollandlane Frans Timmermans (sots) ja taanlanna Margrethe Vestager (Uuenev Euroopa). Euroopa Ülemkogu alaliseks eesistujaks saab belglane Charles Michel (Uuenev Euroopa). Euroopa Liidu välispoliitikat hakkab juhtima hispaanlane Josep Borrell (sots). Euroopa Keskpanga juhiks esitatakse senine IMFi juht, prantslanna Christine Lagarde (EPP). Euroopa Parlamendi presidendiks võib saada bulgaarlane Sergej Stanišev.

"Sellise kaadri pukki panek garanteerib järgnevatel aastatel euroliidus permanentse ja olemusliku võimukriisi. Brexitist on tehtud täpselt valed järeldused: keskvõimu lõdvendamise asemel on vajutatud võimu koondamise pedaal põhja. Ennustan, et see viib eurokraatide püha ürituse nende poolt valitud kiirusel kraavi," kirjutas EKRE poliitik ja rahandusminister Martin Helme oma Facebooki-kontol.

Jean-Claude Junckeri asemel Euroopa Komisjoni presidendiks saav Saksa kaitseminister ja n-ö konservatiiv Ursula von der Leyen on Helme sõnul korduvalt väljendanud seisukohta, et Euroopa Liit peab muutuma liitriigiks: "2011 ütles ta, et tema eesmärk on "Euroopa Ühendriigid, sama mudeliga nagu Šveits või USA". 2015 ütles ta, et tema eesmärk on EL oma armee."

"Tähelepanuväärne on see, et kuigi ta kuulub väidetavalt konservatiivsesse erakonda, on ta juba pikemat aega olnud homoabielude eestvõitleja ja peab vajalikuks neile ka lapsendusõigust. Soovib võrdõiguslikkusse nimel naistele kvoote ettevõtete juhtkonnas," jätkas Helme.

"Tema teine lemmikteema paistab olevat immigratsiooni soodustamine. 2015. aastal võttis ta teravalt sõna Ungari vastu, kui Orbani valitsus kasutas veekahureid piirile tunginud masside tagasi tõrjumiseks."

Kaitseministrina keeldus Ursula von der Leyen 2014. aastal Ukrainale relvi müümast ning on rääkinud Vene-sanktsioonide kahjulikkusest mõlemale poolele. Sisepoliitikas on ta kuulsust võitnud kampaaniaga piirata internetivabadust ja sellega, et oli uurimise all doktoritöö plagiaadikahtlusega.

"Euroopa välisministriks saab Hispaania sotsialist ja ülemkogu presidendiks saab Tuski asemel Belgia liberaalist peaminister Charles Michel – Guy Verhofstadti kunagise valitsuse liige ja ideeline kaksik," lisas Martin Helme.

Uudise koostas Veiko Vihuri