Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Rahvuskonservatiivse poliitiku Martin Helme hinnangul on Itaalias sisuliselt toimunud riigipööre, kui president Sergio Mattarella pani rahvalt mandaadi saanud parteide poolt kokku lepitud valitsuse koosseisule veto ja nimetas uueks peaministriks globalisti. "See, mis Itaalias praegu toimub, on õõvastav," nentis Helme.

"Sisuliselt toimus Itaalias just riigipööre. Valimised võitnud parteid leppisid kokku valitsemispõhimõtetes, millele nad olid saanud rahvalt selge mandaadi. Leppisid kokku valitsuse koosseisus," kirjutas EKRE aseesimees Martin Helme Facebookis.

"Sisuliselt esindusfunktsiooni omav ja poliitikasse vasakpoolse partei vasakult tiivalt sisenenud president Mattarella pani sellele kõigele veto. Ning nimetas uueks peaministriks valimistel mitte osalenud, kuid selle eest aastaid globalismi ühes lipulaevas IMF-is karjääri teinud Carlo Cottarelli. Cottarelli leiab, et Itaalia peab Brüsseli ja Berliini juhtnööride järgi oma eelarvet kärpima ning oma majandust "kohandama" vastavalt euroala nõuetele. On märkimisväärne, et just selle suhtumise vastu protestisid märtsis valimised võitnud Liiga ja 5 tähe liikumine," jätkas Helme.

EKRE poliitik lisas, et valimised võitnud parteid on esitanud nõude president ametist tagandada, kuna ta on esile kutsunud põhiseadusliku kriisi.

"See, mis Itaalias praegu toimub, on õõvastav. Me näeme, kuidas külma kõhuga öeldakse rahvale: te võite siin ju valida mida tahate, me ei lase teie poolt võimule valitud parteidel valitsema hakata. Kui te valite valesti, siis demokraatia ei kehti, seadused ei kehti. Kui Itaalia laseb Brüsselil ja Berliinil oma kohalike käsilaste abil enda demokraatia niimoodi hävitada, siis on Euroopas sündinud uus totalitaarne võim. Ja sellega ei võidelda enam valimistel, vaid tänavatel. Loodan, et itaallased ei põrka tagasi oma õiguste eest seismisel," kirjutas Martin Helme.

Sabotaaž? Itaalia president blokeeris valmiva valitsuse