Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul püüavad sotsid nii Eestis kui ka Euroopas suruda poliitikat ja ühiskondlikku debatti kitsastesse ideoloogilistesse raamidesse. LISATUD VIDEO!
Helme ei nõustu neljapäeval riigikogus demokraatia-teemalisel arutelul kõnelenud Marju Lauristiniga, kelle arvates peab poliitikategemine lähtuma liberaalse demokraatia põhimõtetest.
"Ei Eesti põhiseaduses ega ka mitte Euroopa Liidu alusdokumentides räägita sellisest asjast nagu liberaalne demokraatia sõnagi, küll aga on juttu lihtsalt demokraatiast. Ja lihtsalt demokraatia sobib meile väga hästi," ütles Helme.
Helme sõnul üritavad aga sotsid liberaaldemokraatiat eeskujuks seades ühiskonnale peale suruda sotsiaaldemokraatliku ideoloogia dogmasid ja doktriine.
"Nõue, et me kõik peame demokraatlikus ühiskonnas debatti pidama sotside poolt pakutud kitsastes raamides ja nende poolt kasutusele võetud mõistetega, on kaugel demokraatiast. See kõik lõhnab hoopis autoritaarsuse ja ühe tõe ihaluse järele. Ja siit loomulikult ei saagi järgneda muu kui oma poliitiliste ja ideoloogiliste vastaste demoniseerimine ja hüsteeria üleskütmine," ütles Helme.
"Rahvuskonservatiivid kavatsevad rääkida nende sõnadega, nagu ise tahavad ja nendest ideedest, millest ise tahavad. Meie ei hakka sotsidelt luba küsima, kuidas me oma valijaid esindama peame."
Helme ei ole nõus ka Lauristini seisukohaga, et Eesti poliitika on viimased 20 aastat olnud järjepidev liikumine tsiviliseerumise suunas, mida nüüd ähvardavat mingi oht.
"Selle loogika kohaselt olid need inimesed, kes Balti ketis seisid, kuskilt soode vahelt ja puu otsast tulnud barbarid, kes alles peavad õppima noa ja kahvliga sööma. Vabandage väga, meid ei ole vaja tsiviliseerida. Meil on vaja vastu olla Lääne-Euroopa dekadentlikele patoloogiatele, ühiskonna allakäiguilmingutele, mida sotsid püüavad kõigest väest ka Eestisse importida. Me ei ole sellega nõus."
Helme hinnangul on retoorika, millega sotsid esinevad, lootusetult kahepalgeline. "Mul on meeles need karjatused Vao põlengu ajast, mil köeti üles ühiskondlikku hüsteeriat. Siiamaani ei ole selgust, kes seal mida tegi, aga püüti näidata, et Eesti rahvas on selles põlengus kollektiivselt süüdi," ütles Helme.
"Mul on etteheide ka neile sotsidele, kes räägivad, et Eesti on tekkinud hirmuõhustik. Järva-Jaani Gümnaasiumist lasti meie erakonna liige lahti arvamusartikli kirjutamise eest. Seda valda juhtisid sotsid. Rakvere teatrist lasti meie liige lahti selle eest, et ta käis meeleavaldusel pereväärtuste kaitseks. Sotside leerist oli vaikus. Aga kui keegi viskab kuskil mõne vikerkaarevärvi sildi katki, siis on see nende arvates märk sellest, et Eesti ühiskond veereb vältimatult diktatuuri suunas. Muide, EKRE plakateid lõhutakse iga nädal. Pole kuulda, et sotsid nutaksid poliitilise kultuuri kokkuvarisemise pärast."
Helme ei ole nõus konservatiivsuse või rahvusluse liigitamisega vihakõneks või natsismiks. "Siltide kleepimine on demokraatia ründamine ja demokraatia õõnestamine. On selge, et sellega tegelevad tänapäeval kõige jõulisemalt sotsid. Neil ei tohi lubada demokraatiat kaaperdada."
Neljapäeval korraldasid sotsiaaldemokraadid riigikogus arutelu Eesti demokraatia ohtude ja väljakutsete küsimuses. Üheks ettekandjaks oli kutsutud näitleja Jaak Prints, kellele aga ei võimaldatud küsimusi esitada.
Vaata ka videost Martin Helme kõnet riigikogu kõnepuldis: