Sotsiaaldemokraatlik Erakond Eestis (SDE) peab katkestama kanoonilised sidemed sotsiaaldemokraatiaga. Kui seda vabatahtlikult ei tehta, peab riik sekkuma ja nimetatud erakonna sundlõpetama. Sotsialism tuleb poliitikast lahus hoida. Parteilased saavad soovi korral jätkata oma ilmavaateliste vajaduste rahuldamist, kuid viisil, mis ei kujuta ohtu põhiseaduslikule korrale, kirjutab põhiseadusliku korra valvur Veiko Vihuri.
Me peame rääkima Sotsiaaldemokraatliku Erakonna keelustamisest. Liiga kaua on Sotsiaaldemokraatlik Erakond saanud takistamatult õõnestada meie põhiseaduse alusväärtusi ja omariiklust. Arvestades väga keerulist olukorda, millesse Eesti riik on jõudnud, tuleb tegutseda kärmesti. Nimetatud erakond tuleb oma ideoloogilisest baasist lahti haakida või sundlõpetada.
Sotsiaaldemokraatide käitumismuster, mis vastandub vabale ühiskonnale ja selle väärtustele, sai selgeks juba enne teist maailmasõda, kui nende juht August Rei aitas riigipöörajatel Konstantin Pätsil ja Johan Laidoneril kukutada põhiseaduslikku korda.
2016. aastal ütles tollane SDE esimees Jevgeni Ossinovski sõna-sõnalt: „etniline rahvusriik ei ole utoopia, vaid ohtlik ja ebainimlik düstoopia". Kahtlemata väljendas Ossinovski laiemaid meeleolusid sotside ridades. Kuid Eesti Vabariik on etniline rahvusriik. Kehtiva põhiseaduse kohaselt peab Eesti riik „tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade".
Aastate jooksul on eeskätt sotsiaaldemokraadid õõnestanud põhiseaduse alusväärtusi, rünnates abielu ja perekonda, rahvusriiklust ning kirikut, edendades sisserännet, kitsendades sõna- ja meelsusvabadust ning muid isikuvabadusi. Rääkimata ohtrast riiklikust propagandast, mida tehakse häbitult maksumaksja raha eest. Seda kõike varjatakse ja õigustatakse „vaba ja salliva ühiskonna" loosungiga.
2020. ja 2021. aastal olid need teiste seas sotsid, kes nurjasid abielu küsimuses demokraatliku referendumi läbiviimise. Vastutegevuse ühes episoodis tungis sotside praegune juht Lauri Läänemets põhiseaduskomisjoni esimehe Anti Poolametsa kabinetti ning ei allunud korraldusele lahkuda ruumist. „Seltsimees sotsialist, ma palun lahkuda siit ruumist! … Sa ei tohi võõras ruumis olla, kui sind pole siia kutsutud. … Sa tulid ehtsa sotsialisti kombel laamendama, trügisite sisse, keeldute lahkumast." See intsident leidis aset 2021. aasta jaanuari algul. 2019. aastal vallandas sotside esimees Indrek Saar riigikogu istungil konfetikahuri, häirides parlamentaarset arutelu. 2018. aastal tulid SDE liikmed segama ÜRO rändeleppe vastast meeleavaldust.
Erakonna nimi – Sotsiaaldemokraatlik Erakond Eestis – näitab, et tegemist on rahvusvahelise sotsialistliku liikumise allharuga iseseisvas Eesti Vabariigis. On selge, et SDE peab katkestama oma kanoonilised sidemed sotsiaaldemokraatiaga. Kui ta seda vabatahtlikult ei tee, siis peab riik sekkuma ja nimetatud erakonna sundlõpetama. Peale järgmisi valimisi saab see võimalikuks.
Kas sel juhul jääb Eestis maailmavaatelist pluralismi vähemaks? Kindlasti mitte. Sotsiaaldemokraatide valijate ees on jätkuvalt terve rida erakondi, mida toetada ja valida. Tänane erakonnamaastik on valdavalt punane või roosa.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna keelustamine ei riiva vähimalgi määral põhiseadusega tagatud veendumusvabadust. Riik ei sekku ühegi inimese privaatselt omaks võetud maailmavaatesse. Riik peab vaid hoolitsema, et põhiseaduslik kord ei oleks ohus. Sotsialism tuleb poliitikast lahus hoida.
Inimesed võivad harrastada sotsialismi eraviisiliselt, kas pere või sõprade ringis. Parteiliselt organiseeritud ja riigivõimule ligipääsu omav sotsiaaldemokraatlik maailmavaade aga ohustab selgesti Eesti põhiseaduse alusväärtuseid, mis on omakorda laia ühiskondliku kokkulepe väljendus. Eesti rahvas andis oma nõusoleku rahvusriigi, mitte sotsialistliku internatsionaali ehitamiseks.
Kordan, SDE peab läbi lõikama kõik sidemed põhiseadusvastase sotsialistliku ideoloogiaga. See on kõik, mida me soovime. Parteilased saavad soovi korral jätkata oma ilmavaateliste vajaduste rahuldamist, kuid viisil, mis ei kujuta ohtu põhiseaduslikule korrale. Me ei sulge ühtegi kohvikut või klubi, kus sotsid tavatsevad koguneda.