Foto: AlexLMX/Bigstockphoto.com

Seoses nn homoabielu seadustamisega Soomes tuleb abielu tõelisest tähendusest ja selle ühiskondlikust tähtsusest rääkida senisest tunduvalt rohkem, kirjutab Soome kodanikeliikumise "Tõeline abielu" üks eestvedajatest, Pasi Turunen, Objektiivile antud kommentaaris.

Soome parlament langetas oma tänase (reedese – toim) hääletusega kahetsusväärse otsuse, lükates häältega 102 : 48 tagasi rohkem kui 106 000 soomlase poolt allkirjastatud kodanikualgatuse tõelise abielu kaitseks. Ilmselgelt põhjustab see otsus tõsist pettumust paljudele inimestele, kes pingutasid väga, et viia läbi kampaaniat tõelise abielu kaitseks. Siiski ei tulnud niisugune tulemus meile üllatusena.

Kampaania käigus sai meile selgeks, et parlamendisaadikute seas on terve rida ideoloogilisi radikaale, kes tegelikult ei huvitugi ratsionaalsetest argumentidest seoses sellega, mis on abielu tähendus, milles seisnevad laste õigused ning kui oluline on lastele ema ja isa olemasolu. Samuti ei huvita neid inimesi tõsiasi, et nn homoabielu seadus suruti läbi vastuolus õigusloome tavadega ning eirates isegi laste ombudsmani märkusi, et eelnevalt tuleks hinnata seaduse mõju lastele. Seejuures lasus Soomel ÜRO liikmena ja laste õiguste konventsiooni osapoolena kohustus seaduse vastuvõtmise eel selline mõjuanalüüs läbi viia.

Teatud fakte ei saa ükski seadus muuta: mehed jäävad meesteks ja naised naisteks ning üksnes mehe ja naise ühendusest saavad sündida lapsed.

Soome abielukaitsjad peavad uues olukorras oma tegevuse ümberkalibreerima, ent töö tõelise abielu kaitseks jätkub. Teatud fakte ei saa ükski seadus muuta: mehed jäävad meesteks ja naised naisteks ning üksnes mehe ja naise ühendusest saavad sündida lapsed. See ei muutu. Just nagu ei muutu tõsiasi, et abielu mehe ja naise vahel on ühiskonna alustalaks ning kannab ühiskonda edasi.

Lastel on loomulik õigus emale ja isale ning seda laste loomulikku sünniõigust tagab üksnes mehe ja naise tõeline abielu. Kaks meest ei saa olla lapsele emaks, just nagu ei saa kaks naist olla lapsele isaks. Need inimeseks olemise faktid ei muutu.

Tulevane abielupaar? Kaader 2012. aastal Helsingis toimunud homoparaadilt. Foto: Elina/Bigstockphoto.com

Nn homoabielu seadus, mis meie riigis 1. märtsil 2017 jõustub, üksnes hägustab ühiskondlikku arusaama abielu tähendustest. Selle seaduse jõustumisega kaasneb segadust ja probleeme nii kodudele kui ka koolidele, samuti toob see kaasa reaalse ohu südametunnistuse-, usu- ja sõnavabadusele.

Tulevikus peame hakkama kaitsma tõelist abielu austavate lastevanemate õigusi, et nad saaksid oma lapsi kasvatada vastavalt oma tõekspidamistele ning et koolides ei hakataks nende lastele peale suruma vastuvõetamatut ideoloogiat. Samuti peame seisma selle eest, et koolides ei hakataks ahistama lapsi, kelle peres peetakse endiselt abieluks vaid mehe ja naise ühendust.

Meie organisatsioon "Tõeline abielu" jätkab tööd selleks, et ühiskonnas säiliks austus tõelise abielu kui mehe ja naise ühendusel rajaneva institutsiooni vastu. Osaleme endiselt ühiskondlikes aruteludes, nii meedias kui ka avalikus ruumis, tehes tõelist abielu austavate inimeste hääle kuuldavaks. Samuti osaleme vajadusel õiguslikes vaidlustes ning seisame vastu püüdlustele sundida karistuse ähvardusel vaikima inimesi, kes peavad endiselt abielu mehe ja naise ühendusel rajanevaks institutsiooniks.

Pärast parlamendi tänast otsust tuleb meil abielust rääkida mitte senisest vähem, vaid tunduvalt rohkem.