Andres Manuel Lopez Obrador Foto: Scanpix

Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador palub Ameerika Ühendriikidel uurida president Barack Obama ajal toimunud narkokartellide relvastamise operatsiooni.

2009. aastal mõeldi Ameerika Ühendriikide justiitsministeeriumis, toetamaks alkoholi, tubaka, tulirelvade ja lõhkeainete büroo (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms, and Explosives; ATF) võitlust Mehhiko narkokartellidega, välja programm "kiired ja vihased". "Kiirete ja vihaste" programmis lubas ATF-i Arizona osariigi Phoenixi piirkonna osakond ametlikel relvapoodidel ebaseaduslikult müüa 2000 tulirelva ümber, mille hinnaks oli kokku ligikaudu 1,5 miljonit dollarit. Relvi müüdi Mehhiko narkokartellide lihtliikmetele, kes need üle piiri Mehhikosse toimetasid ja mida jälitades soovisid USA korrakaitsejõud jõuda kartellide juhtideni. Operatsioon osutus totaalseks läbikukkumiseks. Ameerika Ühendriikide teadmisel Mehhikosse smugeldatud relvade läbi on Mehhikos saanud surma sadu inimesi ja vähemalt üks Ühendriikide piirivalvur.

Peljates korruptsiooni ja info jõudmist kartellideni, Mehhiko poolt operatsioonist ei teavitatud. Taheti küll võidelda narkokaubandusega, kuid välja tuli nii, et Ameerika Ühendriikide valitsus relvastas teadlikult Mehhiko narkokurjategijaid. "Kiired ja vihased" oli heaks kiidetud kõige kõrgemal tasemel, Barack Obama valitsuse justiitsministri Eric Holderi poolt. Kui peale USA piirivalvuri Brian Terry tapmist "kiirete ja vihaste" läbikukkumine teatavaks sai, asus Kongress asja uurima. Holderi soovi peale kuulutas Obama presidendi täidesaatva võimu õigust (executive privilege) kasutades narkokartellide relvastamist puudutavad dokumendid salajasteks ja kohtuasi kestab tänaseni.

Mehhiko president Lopez Obrador pöördus reedel, 8. mail Ühendriikide valitsuse poole soovides saada vastuseid, kuidas selline asi võimalikuks osutus ja et riigi ning kadunute perekondade ees vabandaks. Mehhiko president palub läbi viia operatsiooni põhjalik uurimine, et selliseid asju tulevikus enam ei juhtuks, vahendab The Blaze.

"Minu jaoks paistab tõsise rikkumisena, et toimus meie suveräänsuse rikkumine, salajane operatsioon, mille tõttu tapeti palju mehhiklasi," rääkis Lopez Obrador pöördumist selgitaval pressikonverentsil.

"Kuidas selline asi üldse võimalikuks osutus? Kuidas sai [USA] valitsus korraldada sellise invasiooni, rikkuda räigelt suveräänsust ja rahvusvahelist õigust?" jätkas Lopez Obrador. "Me peame selle tooma valguse kätte, et selliseid asju enam kunagi ei juhtuks."

"Ameerika Ühendriigid on meile tänaseni vabanduse võlgu," ta jätkas.

President teatas, et Washingtoni saadetakse diplomaatiline noot, milles palutakse uurida Obama-aegset relvasmugeldamist. Mehhiko välisminister Marcelo Ebrard kinnitas sellist soovi ja teatas, et ta saadab Ühendriikidele kiirete ja vihaste operatsiooni kohta kirja.

Lopez Obrador võttis "Kiired ja vihased" esimest korda jutuks 4. mail, kui kommenteeris aastatel 2006 kuni 2012 Mehhiko siseministriks olnud Genaro Garcia Luna vahistamist USA võimude poolt. Garcia võeti Texase osariigis vahi alla möödunud aasta detsembris süüdistatuna narkokaubanduses ja altkäemaksu andmises.

Lopez Obradori sõnul tuleb "Kiirete ja vihaste" operatsiooniga seoses uurida luure keskagentuuri (CIA), föderaalse juurdlusbüroo (FBI) ja narkokaubandusega võitlemise agentuuri (DEA) ametnike võimalikku koostööd Garcia Lunaga.

Toimetas Karol Kallas